Sztuczna inteligencja od OpenAI oficjalnie w rękach Microsoftu. Co na to Google?
Jednym z podstawowych sposobów na rozwój wśród gigantów branży technologicznej jest wykupywanie mniejszych, obiecujących firm lub czujny nadzór połączony z inwestowaniem. W ten sposób w ostatnich latach doszło do setki przejęć mniejszych lub większych przedsięwzięć związanych z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją. Nie wszystkie decyzje były trafne z punktu widzenia naukowego czy biznesowego, jednak niektóre okazały się strzałem w dziesiątkę.
Branżowe pogłoski z ostatnich dni znalazły potwierdzenie - Microsoft zacieśnia współpracę z OpenAI. Oficjalne komunikaty obu organizacji wyliczają sposoby kooperacji i wspólne cele. Czy wskutek tego sojuszu można już mówić o zagrożeniu pozycji Google w najbliższych latach? Przekonamy się.
ChatGPT rośnie w siłę. Model 4.0, integracja z produktami Microsoftu, wejście w świat nauki i płatny pakiet premium
23 stycznia 2022 roku na blogach Microsoftu oraz OpenAI znalazły się ogłoszenia dotyczące zacieśnienia współpracy rozpoczętej poprzednimi umowami z 2019 i 2021 roku. To relacja na tyle istotna dla firmy z Redmond, że nie wpłynęły na nią opisywane przez nas ostatnie zwolnienia grupowe czy zamknięcia innych projektów. Z lektury wyżej wspomnianych wpisów wynika, że kierunek rozwoju pozostanie niezmieniony - korzystanie z platformy Azure oraz integracja z dotychczasowymi produktami MS (wspomina się Copilota na GitHubie oraz Microsoft Designera). OpenAI potrzebne są wysokie, nieprzerwane finansowanie i potężne serwery w związku ze znacznymi kosztami działalności (każde zapytanie generuje koszty rzędu kilku centów).
Śledztwo Time: za dobrym wychowaniem ChatGPT stoi wyzysk i narażanie na problemy psychiczne
Zarazem konkurencja nie śpi. Znany wszystkim czytelnikom gigant branży z kalifornijskiego Mountain View ogłosił w firmie czerwony alarm. Poza ogłoszeniem rozległego programu zwolnień wezwano na pomoc Larry'ego Page'a i Sergey'a Brina, czyli ojców-założycieli, którzy opuścili firmę w 2019 roku. Google ma w planach aż 20 nowych projektów związanych ze sztuczną inteligencją - na razie znamy ich kodowe nazwy takie jak MakerSuite, PaLM-Coder 2 (generator odpowiedzi) czy Colab (asystent w systemie Android). Czy któryś z nich okaże się sukcesem na miarę ChatGPT czy też przedsiębiorstwo - dotąd konserwatywne w sprawie AI - spóźniło się ze zmianami? Na razie przewaga pozostaje po stronie Microsoftu, jednak przekucie jej w triumf rynkowy stanowi odrębne zadanie. W nim ważne będą konkretne korzyści dla użytkownika.
Powiązane publikacje

Micron ogłasza reorganizację swoich jednostek biznesowych. Nowa struktura firmy ma usprawnić współpracę z klientami
2
USA rozpoczyna dochodzenie w sprawie krajowej produkcji chipów. Czy to początek nowej ery w technologicznej niezależności?
45
Meta ogłosiła, że zacznie wykorzystywać dane użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modeli sztucznej inteligencji
36
NVIDIA inwestuje w produkcję chipów AI w USA. Nowe fabryki w Arizonie i Teksasie odpowiedzią na napięcia handlowe
31