Google i Amazon zwalniają kolejnych pracowników. Ilu dokładnie straci posady? Wypowiedzenia idą w grube tysiące
Kolejni giganci z branży technologicznej decydują się na drastyczne zwolnienia. W Google pracę straci 12 tys. osób, a w Amazon aż 18 tys. W styczniu 2023 r. w różnych firmach sektora zwolniono łącznie ponad 40 tys. pracowników, nie licząc Google. Lista firm zmniejszających zatrudnienie obejmuje wiele małych start-upów, ale także duże firmy, takie jak Microsoft, WeWork, Salesforce, Vimeo czy Citrix.
Kolejni giganci z branży technologicznej decydują się na drastyczne zwolnienia. W Google pracę straci 12 tys. osób, a w Amazon aż 18 tys.
Microsoft szykuje się do przeprowadzenia masowych zwolnień. Pracę mogą stracić tysiące osób
Spółka Alphabet Inc., do której należy Google, poinformowała w piątek o zamiarze zwolnienia 12 tys. osób, czyli 6 proc. całej załogi. Sundar Pichai, dyrektor generalny Alphabet, przekazał na blogu, że firma szybko zwiększyła zatrudnienie w ostatnich latach "w innej rzeczywistości gospodarczej niż ta, z którą mamy do czynienia dzisiaj". Podkreślił, że bierze pełną odpowiedzialność za decyzje, które doprowadziły do tego momentu. Zwolnienia mają charakter globalny i mają natychmiastowy wpływ na personel w USA. "Wysłaliśmy już e-maile do pracowników, których to dotyczy" - czytamy. W innych krajach, ze względu na specyfikę prawa pracy, proces zwolnień będzie rozłożony w czasie.
Amazon w ogniu krytyki amerykańskiej agencji federalnej. Zdrowie pracowników nie było chronione w wystarczającym stopniu
Jak informuje serwis Bloomberg, w środę tysiące pracowników Amazon w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie otrzymało wiadomość e-mail od firmy z informacją, że ich stanowiska zostały „wyeliminowane” ze skutkiem natychmiastowym. Zwolnienia dotkną 18 tys. pracowników na całym świecie. Dyrektor ds. sprzedaży detalicznej Doug Herrington poinformował, że powiadomienia w Chinach zostaną wysłane po Chińskim Nowym Roku, a w innych regionach firma musi skonsultować się z przedstawicielami pracowników przed sfinalizowaniem zwolnień.
Meta uniknęła miliardowych sankcji za profilowanie reklam przy użyciu danych osobowych - alarmują aktywiści
Ograniczenie kosztów i związana z tym redukcja zatrudnienia stały się nową normą wśród spółek z branży BigTech, co może sygnalizować, że cały sektor spodziewa się bolesnego spowolnienia lub już znajduje się w kryzysie. Niedawno informowaliśmy, że Microsoft szykuje się do przeprowadzenia masowych zwolnień, czytaliśmy również o największej w historii Facebooka redukcji liczby pracowników, czy słynnej już akcji zwalniania pracowników po tym, jak Elon Musk przejął Twittera. Jak informuje serwis Forbes, w styczniu 2023 r. w różnych firmach tej branży zwolniono łącznie ponad 40 tys. pracowników, nie licząc Google.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72