Ankieta Steam - karty graficzne NVIDIA i procesory Intela dominują
Steam Hardware Survey to comiesięczna ankieta wśród użytkowników największej platformy dla graczy, mająca na celu zebranie informacji dotyczących używanego sprzętu i oprogramowania przez użytkowników. Uczestnictwo w ankiecie jest opcjonalne i anonimowe, a sprawdzana jest tylko pewna pula osób, a nie wszyscy zarejestrowani. Daje to dobry pogląd na sytuację panującą na rynku, ale nie jest wolne od anomalii i przekłamań jak sytuacja z chińskimi kafejkami w przeszłości. Marcowe wyniki ankiety są jednak bardzo ciekawe. Bowiem zgodnie z nimi to Intel jest chętniej wybieranym producentem procesorów do gier, aniżeli AMD. W przypadku kart graficznych nadal nieprzerwanie rządzi NVIDIA ze swoimi GeForce'ami.
Z procesorów Intela korzysta ponad 4 razy więcej graczy niż z konkurencyjnych jednostek AMD. Mowa o stosunku 81,25% do 18,75%.
Test tanich procesorów AMD Athlon 3000G vs Intel Pentium G5400
Niedawno opublikowane zostały najnowsze statystyki na marzec 2020 w ramach Steam Hardware Survey, dostępne one są TUTAJ. Nie ma mowy co prawda o większych rewolucjach - Intel nadal góruje w procesorach, a NVIDIA w kartach graficznych. Warto przyjrzeć się jednak sekcji CPU, bowiem Niebiescy odnotowują tam w ciągu ostatnich miesięcy delikatne wzrosty. W marcu względem lutego z procesorów Intela korzystało o +0,24% więcej graczy Steama, co ciekawe mowa o wolniej taktowanych jednostkach. Na popularności zyskały maszyny z zegarem od 1,7 do 2,9 GHz, a straciły te z zegarem od 3,3 GHz do 3,69 GHz oraz powyżej 3,7 GHz.
Test procesorów AMD Ryzen 5 1600 AF (12 nm) vs Intel Core i3-9100F
W przypadku kart graficznych NVIDIA dominuje ze swoimi udziałami na poziomie 77,9%, drugie miejsce zajmuje AMD z 13,4%, zaś trzecie Intel z 8,6%. Warto zauważyć, że spadł udział kart graficznych wykorzystujących API DirectX 10 i 11, a wzrósł dla układów korzystających z DirectX 12 oraz... DirectX 8. Innymi słowy można domniemywać, że część znudzonych w domu gracze zaczęło inwestować w lepsze podzespoły, a inni sięgnęli po starsze laptopy. Na drugie wskazują zarówno niższe zegary procesorów, jak i starsze API kart graficznych. Nie pozostaje nam nic innego jak czekanie i obserwowanie kolejnego Steam Hardware Survey by sprawdzić czy ten trend się utrzyma, co można śmiało zakładać biorąc pod uwagę sytuację z koronawirusem.
Powiązane publikacje

Intel Arrow Lake Refresh. Odświeżone procesory Core Ultra 200S będą jeszcze mniej odświeżone niż sądziliśmy
26
Procesory AMD Threadripper PRO 9000WX oraz układ Radeon AI PRO R9700 już za moment trafią na rynek
4
Niestabilny chip AMD Ryzen wcale nie musi nadawać się do kosza. YouTuber udowadnia, że pomóc może obniżenie taktowania
73
Intel Titan Lake wprowadzi zunifikowaną architekturę rdzeni bazującą na Arctic Wolf E-Core zamiast rozwiązań P-Core/E-Core
33