Sparkle ARC B580 Guardian - premiera nowego wariantu karty Battlemage, która powalczy w niższym segmencie rynku
Nowe karty graficzne Intela są skierowane przede wszystkim do osób, które nie potrzebują wysoko pozycjonowanych GPU. Takim modelem jest też wypuszczony właśnie Sparkle ARC B580 Guardian, który rywalizował będzie między innymi z NVIDIA GeForce RTX 4060, a także AMD Radeon RX 7600. Jest to zatem dosyć interesująca propozycja, jeśli ktoś potrzebuje bardziej budżetowego rozwiązania i jest skłonny zaufać trzeciemu graczowi na rynku dedykowanych kart.
Karta graficzna Sparkle ARC B580 Guardian nie jest konstrukcją rewolucyjną pod żadnym względem. To wciąż jednak solidna propozycja dla osób szukających bardziej budżetowych układów.
MaxSun przygotował specjalną wersję karty Intel ARC B580, która oferuje dodatkowe sloty na nośniki SSD M.2 NVMe
Układ Intel ARC B580 był przez nas testowany pod koniec zeszłego roku. Choć nie może być w tym przypadku mowy o jakiejkolwiek rewolucji, to otrzymaliśmy przyzwoitą propozycję z niższego segmentu cenowego. Tajwańska firma Sparkle przygotowała swój wariant karty, czyli ARC B580 Guardian. Jest to niemal identyczna konstrukcja, jak w przypadku Sparkle ARC B570 Guardian. Mowa zatem o karcie z dwuwentylatorowym chłodzeniem TORN Cooling 2.0. Całość utrzymana jest w niebiesko-szarej stylistyce, która z pewnością przypadnie do gustu niektórym klientom. Backplate karty jest wykonany z metalu, a jej wymiary są dosyć kompaktowe, jak na dzisiejsze standardy. Wynoszą bowiem 242 x 105 x 44 mm, co oznacza, że zajmuje ona w obudowie 2,2 standardowego slota.
Karta graficzna Intel ARC B580 już wyprzedała się w większości zagranicznych sklepów. Intel zajął stanowisko w tej sprawie
Od strony technicznej Sparkle ARC B580 Guardian przedstawia się dosyć zwyczajnie. Oferuje 20 rdzeni Xe oraz 20 jednostek RT. Można też liczyć na 160 rdzeni XMX, które odpowiadają za obliczenia AI. Kartę wyposażono w 12 GB pamięci GDDR6, która działa na szynie 192-bitowej. Taktowanie Boost jest identyczne, jak w przypadku modelu referencyjnego i wynosi 2670 MHz. Użytkownicy mogą skorzystać z trzech złącz DisplayPort 2.1 oraz jednego HDMI 2.1. Deklarowane TBP karty to 190 W. Całość zasilana jest przez pojedynczy konektor 8-pin, a minimalna zalecana przez producenta moc zasilacza to 600 W. Nie zabrakło także podświetlenia w kolorze niebieskim. Karta jest już dostępna na rynku. W Polsce trzeba za nią zapłacić około 1400 zł.
Powiązane publikacje

Sterowniki NVIDIA Game Ready z serii 572.xx powodują poważne problemy na kartach graficznych GeForce RTX 4000 i RTX 5000
207
AMD Radeon RX 9070 w wersji referencyjnej doczekał się pierwszego testu. Układ spisuje się zaskakująco przewidywalnie
31
Lisa Su chwali się sukcesem układu Radeon RX 9070 XT. CEO AMD potwierdza ogromne zainteresowanie i zwiększoną podaż
116
NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti oraz RTX 5060 - premiera kart graficznych odbędzie się niebawem. Wyciekły konkretne daty
80