Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED

Damian Marusiak | 02-01-2019 12:00 |

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLEDRynek telewizorów z roku na rok się coraz bardziej powiększa, a przy tym oferuje coraz to nowsze i interesujące nowinki. Wraz z rozdzielczością 4K, która kilka lat temu zawitała do telewizorów, przyszły również dwa inne czynniki odgrywające równie ważną rolę podczas projekcji filmów czy seriali (a także gier na konsole) - mowa o HDR - szerokiej rozpiętości tonalnej oraz wsparciu dla szerokiej palety barw DCI-P3/Rec.2020. Rok 2018 upłynął głównie pod znakiem walki dwóch technologii: LCD (QLED) oraz OLED. Oprócz tego nawiązała się także walka pomiędzy dwoma rozszerzonymi standardami HDR, czyli Dolby Vision oraz HDR10+. Choć w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zaprezentowano żadnych rewolucyjnych technologii, pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań, które z pewnością będą rozwijane w 2019 roku.

Autor: Damian Marusiak

Najbardziej ciekawa rywalizacja nawiązała się w 2018 roku pomiędzy droższymi technologiami QLED od Samsunga oraz OLED od LG. Samsung w dalszym ciągu promuje swoje rozwiązanie, które w rzeczywistości jest udoskonalonym LCD, korzystającym jednak z dobrodziejstw kropek kwantowych (Quantum Dots), z kolei LG bez zmian pozostaje jedynym dostawcą paneli OLED nie tylko dla swojej firmy LG Electronics, ale również dla takich firm jak Sony, Panasonic, Philips czy Loewe. W przypadku telewizorów OLED nie znajdziemy jednak istotnych różnic w porównaniu do modeli z 2017 roku. Jakość obrazu w dalszym ciągu robi fenomenalne wrażenie, zwłaszcza w materiałach Ultra HD (płyty, iTunes, Netflix itd.), jednak nie doczekaliśmy się żadnych udoskonaleń w osiąganiu wyższej, szczytowej jasności. Kupując telewizor OLED z roku 2018 spodziewajcie się maksymalnej luminancji na poziomie 700-800 nitów, co w połączeniu z bardzo wysokim kontrastem oraz perfekcyjną czernią i tak zrobi bardzo duże wrażenie. W telewizorach QLED szczytowa jasność jest znacznie wyższa, dochodząc nawet do 1500 nitów w przypadku flagowego telewizora Samsung QLED Q9FN, jednak kosztem nieco gorszej jakości czerni i niższego kontrastu.

Rynek telewizorów w 2018 roku nie doczekał się istotnych rewolucji, ale zaprezentowano kilka ciekawych rozwiązań, które z pewnością będą rozwijane w 2019 roku.

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [1]

OLED vs QLED - czym charakteryzują się obydwie technologie?

U LG ubiegłoroczne telewizory OLED oraz niektóre Super UHD otrzymaly wsparcie dla sztucznej inteligencji nazwanej AI ThinQ. Za jej prawidłowe działanie oraz dalszą, systematyczną naukę odpowiadają procesory α7 oraz α9. Z punktu widzenia polskich użytkowników, korzystanie z AI ThinQ może być ciekawe, bowiem sztuczna inteligencja rozpoznaje bez problemu nasz rodzimy język. Możemy dzięki temu np. poprosić telewizor o włączenie Netflixa lub innej aplikacji. LG w zeszłym roku bardzo mocno promowało rozwój sztucznej inteligencji i bez wątpienia w 2019 roku będzie ona dalej rozwijana. Z kolei Samsung wraz ze swoimi telewizorami QLED oraz niektórymi Premium UHD poszedł w zupełnie inną stronę. Mowa o rozbudowanym trybie Gra, dzięki którym spore grono ubiegłorocznych telewizorów Samsung będzie świetnym wyborem do gier konsolowych. Upłynniacz, który w istotny sposób wpływa na polepszenie płynności, jednocześnie bez znaczącego wpływu na opóźnienie (input lag) dotychczas był praktycznie nie spotykany. W 2018 roku jednak koreański producent bardzo mocno zaakcentował tę funkcję, która podczas użytkowania spisuje się naprawdę dobrze. Kilka miesięcy temu, oceniając modele QLED Q7FN oraz QLED Q9FN napisałem bardzo jasno, że upłynniacz w trybie Gra w tegorocznych modelach Samsunga to jedna z tych rzeczy, których żałuję, że nie ma w telewizorach OLED. Ale to nie wszystko, co zaprezentował Samsung w 2018 roku.

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [3]

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [6]
Skrzynka One Connect w 2018 roku doczekała się sporych modyfikacji - tym razem umieszczono w niej całą elektronikę telewizorów Samsung.

Samsung Q9FN - sprawdzamy flagowy QLED 4K HDR z Direct LED

Kolejną nowością był tryb Ambient Mode, dzięki któremu telewizory Samsung miały się upodobnić niemalże do dzieł sztuki. Jest to specjalny tryb, który można aktywować pilotem, a w jego konfiguracji pomocny bywa smartfon z zainstalowaną aplikacją Samsung Smart View. W trybie Ambient możemy bowiem wykorzystać jeden z gotowych obrazów/wygaszaczy, które będą zdobić ekran telewizora np. gdy nic na nim nie oglądamy. Możemy również sami zrobić ściany, która jest za telewizorem i wówczas przesłać projekt do aplikacji, która wykona za nas resztę roboty. Świetnie to się sprawdza w sytuacji, gdy telewizor jest powieszony na eleganckiej wizualnie ścianie. Możemy wówczas sprawić, że TV niemalże wtopi się w ścianę. Kolejnym atutem QLED-ów jest specjalny box zwany One Connect. W modelach z 2018 roku producent zdecydował się na całkowite usunięcie złączy i elektroniki z telewizora bezpośrednio do One Connect. Z telewizora idzie zaledwie jeden cienki kabel One Invisible Connection o długości 5 metrów, tak więc rozplanowanie w jaki sposób rozmieścić moduł One Connect wraz z podłączonymi do niego urządzeniami jest o wiele atrakcyjniejsze w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań znanych z telewizorów.

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [2]

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [7]
Samsung QLED Q9FN oraz Q7FN - prezentacja trybu Ambient Mode.

Samsung Q7FN - testujemy nowy QLED TV 4K HDR z Ambient Mode

Telewizory Ultra HD, zwłaszcza te z wyższej półki, nie mogą się obejść bez HDR. W tym wypadku w roku 2018 mogliśmy zaobserwować dwie ciekawe rzeczy. Pierwsza to zdecydowana ekspansja formatu Dolby Vision do płyt Ultra HD Blu-ray. W mijającym roku bardzo dużo filmów na płytach zostało wyposażone właśnie w dynamiczne metadane stworzone we współpracy z Dolby. Większość największych wytwórni filmowych umieszczała w produkcjach Dolby Vision. Mowa tutaj m.in. o Warner Bros, Universal, Paramount, Lionsgate czy Disney. Ten ostatni jest jednak mocno problematyczny, ponieważ na nośnikach fizycznych tylko dwie pozycje dostały Dolby Vision - Black Panther (Czarna Pantera) oraz Star Wars: The Last Jedi (Ostatni Jedi). Później na płytach zdecydowano się umieszczać wyłącznie statyczne metadane (HDR10). Z kolei Dolby Vision umieszczono w cyfrowych wersjach filmów 4K m.in. na amerykańskiej platformie VUDU. W minionym już roku jednak wprowadzono konkurencję dla Dolby Vision. Mowa oczywiście o prawie darmowym HDR10+, którego implementacja miała być łatwiejsza i przede wszystkim tańsza. Co wyszło z tych planów?

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [11]

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [12]

LG OLED55C7V - moje odczucia po dwóch miesiącach użytkowania

Bardzo dużo informacji o HDR10+ pojawiło się na targach CES 2018 w Las Vegas. Wówczas firmy Samsung, Panasonic oraz 20th Century Fox poinformowały o rozpoczynającym się procesie certyfikacyjnym, dzięki któremu możliwa była aktualizacja telewizorów lub odtwarzaczy dodająca wsparcie dla dynamicznych metadanych. Inicjatywę poparły również firmy Warner Bros oraz Philips. To doprowadziło do podziału producentów na tych, którzy wspierają HDR10+ oraz na tych, którzy upodobali sobie Dolby Vision. W pierwszej grupie jest oczywiście Samsung, Panasonic oraz Philips. Za DV z kolei opowiedzieli się LG, Sony oraz Loewe. W połowie grudnia poznaliśmy również pierwsze tytuły od wytwórni 20th Century Fox, które na płycie Ultra HD Blu-ray otrzymają dynamiczne metadane HDR10+. Mowa m.in. o "Bad Times at the El Royale" (Źle się dzieje w El Royale), "Bohemian Raphsody" czy "Widows" (Wdowy). Podobnie ma się sprawa z odtwarzaczami płyt UHD Blu-ray. Modele Panasonic z 2018 roku w większości wspierają HDR10+, choć nie brakuje także modeli dodatkowo wspierających Dolby Vision np. Panasonic UB820. Firma OPPO również już wprowadza aktualizację oprogramowania, która dodaje wsparcie dla HDR10+ - mowa tutaj o modelach UDP-203 oraz UDP-205. Trudno jednak obecnie przewidzieć jak rozwinie się kwestia rozszerzonych formatów HDR w 2019 roku - możliwe, że któryś zostanie górą, ale przez kolejny rok nie dostaniemy konkretnego zwycięzcy, a zamiast tego jedne firmy będą w dalszym ciągu wspierały Dolby Vision, podczas gdy inne staną murem za HDR10+.

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [8]

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [9]

HDR i jego rodzaje - krótki poradnik dla początkujących

OLED vs MicroLED, HDR10+ vs Dolby Vision - o co chodzi?

W roku 2018 postawiono także pierwsze kroki ku rozdzielczości 8K. Firma, która jako pierwsza wprowadziła modele 8K do sprzedaży to Samsung wraz ze swoimi QLED Q900R w rozmiarach 65, 75 oraz 85 cali. Pierwsze recenzje są umiarkowanie optymistyczne, gdzie chwalony jest zwłaszcza system podbijania rozdzielczości z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i procesora AI Quantum Processor. Najlepsze rezultaty są widoczne oczywiście na materiałach Ultra HD 4K (płyty, streaming w sieci). Gorzej (co nie znaczy, że źle) wypada kwestia szczytowej jasności. Samsung bowiem w materiałach promocyjnych podkreśla możliwość dobicia do 4000 nitów. Testy z kolei wykazały, że podczas projekcji filmów 4K maksymalna jasność dochodzi do okolic 2000 nitów. Choć w dalszym ciągu jest to imponująca wartość, to jednak z drugiej strony jest to o połowę mniejsza wartość niż deklarowana przez producenta. Tematyka 8K z pewnością będzie rozwijana w 2019 roku i bardzo możliwe, że pierwsze skrzypce będzie tutaj odgrywać firma LG, która zapowiedziała, że wprowadzi do sprzedaży pierwszy telewizor OLED o tej rozdzielczości. Pierwsze prototypy były już pokazane m.in. na targach IFA 2018 w Berlinie. Z kolei podczas nadchodzących targów CES w Las Vegas spodziewam się zobaczyć finalny produkt. Oprócz tego LG zamierza wprowadzić do sprzedaży zwijany ekran OLED 4K, co może być bardzo interesującym projektem. Tutaj także liczę na ujrzenie finalnego produktu podczas targów CES.

Podsumowanie 2018 roku na rynku telewizorów LCD i OLED [10]
Samsung OLED Q900R - pierwszy komercyjny telewizor 8K wprowadzony do sprzedaży.

Jedną z najciekawszych nowinek roku 2018 w branży telewizorów było wprowadzenie pierwszego komercyjnego TV o rozdzielczości 8K - mowa o Samsungu QLED Q900R w trzech rozmiarach: 65", 75" oraz 85".

Rok 2018 był także kolejnym rokiem upowszechniania się technologii OLED, a wraz z nią odpowiednich telewizorów. Ceny były coraz niższe, również na premierę. Obecnie raptem po kilku miesiącach od debiutu, 55-calowy OLED dostaniemy w cenie około 6-6,5 tysięcy złotych, co jeszcze kilka lat temu było wręcz nie do pomyślenia. W opozycji do nich stoją jednak najwyższe modele LCD z podświetleniem typu Direct LED, których cena jest wyższa od modeli OLED. Wybór odpowiedniego telewizora jest zatem podyktowany indywidualnymi preferencjami. Jedni będą woleć jaśniejszy obraz, większą żywotność i gorszą czerń. Inni z kolei pójdą w stronę organicznych matryc OLED. Miejmy nadzieję, że w 2019 roku do walki włączą się dwie kolejne technologie, które mogą całkiem sporo namieszać na rynku telewizorów. Mowa oczywiście o MicroLED działającym na podobnej zasadzie jak OLED, jednak z tą różnicą, że wykorzystywane są nieorganiczne diody o znacznie większej żywotności i wyższej jasności. Drugą techniką, która zdobywa coraz większe zainteresowanie jest QD-OLED od firmy Samsung, która łączy zalety zarówno OLED jak również kwantowych kropek. Liczę także na rozwiązanie kwestii HDR, bowiem podział na Dolby Vision czy HDR10+ jest dla wielu użytkowników zbyt dezorientujący i na dodatek wprowadzający niepotrzebne podziały.

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 35

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.