Niedobór komponentów PC zacznie się zmniejszać dopiero w drugim kwartale 2022 roku - mówi prezes Foxconn
Podobnie jak pozostałe branże związane z elektroniką, także producenci komputerów osobistych borykają się obecnie z tzw. "wąskimi gardłami" w dostawach komponentów. Foxconn, wielkiej skali producent kontraktowy, zakłada, że sytuacja pozostanie bez zmian jeszcze do drugiego kwartału 2022 roku. Obecne problemy pojawiły się zwłaszcza w kwestii półprzewodników. W oczekiwaniu na spadek sprzedaży w następstwie światowych lockdownów, różne sektory ograniczyły zamówienia na komponenty. Ze swojej strony producenci chipów odpowiedzieli więc zmniejszoną produkcją. Ale potem popyt konsumencki nieoczekiwanie wzrósł i łańcuchy dostaw nagle przestały nadążać.
Foxconn zakłada, że sytuacja z brakami układów scalonych pozostanie bez zmian jeszcze do drugiego kwartału 2022 roku. Dopiero wtedy będziemy mogli liczyć na większą dostępność GPU i innych komponentów.
Foxconn, firma produkująca smartfony dla marki Apple, z sukcesem przetestowała dwa warianty składanych iPhone'ów
Zdaniem Young-Way Liu, prezesa Foxconn, powstałego problemu nie da się rozwiązać w krótkim czasie, ponieważ zmniejszenie skali produkcji przeszło przez cały łańcuch produkcyjny aż po firmy przetwarzające surowce. A są to procesy, które zajmują dużo czasu i nie można ich po prostu przyspieszyć. Liu zwrócił również uwagę, że obecne szczyty popytu pochodzą przede wszystkim od firm znajdujących się na szczycie łańcucha i nie ma gwarancji, że utrzymają się one w takim samym stopniu na rynku detalicznym. Gwałtowny popyt na komputery nastąpił ze względu na trend jakim jest home office i wszyscy dostawcy komputerów zareagowali na to zwiększeniem zamówień produkcyjnych.
Realtek kolejną firmą, która cierpi na braki układów scalonych. Może się to odbić podwyżkami cen sprzętu elektronicznego
Nie ma jednak gwarancji, że wszystkie te urządzenia, które są obecnie produkowane, zostaną później sprzedane. W końcu popyt może spaść, zwłaszcza jeśli obostrzenia wynikające z pandemii zostaną ponownie zmniejszone. Dlatego też sam Foxconn nie sądzi, aby aktualne zainteresowanie konsumentów kupnem komputerów trwał długo. W związku z tym firma stara się zdobyć przyczółek w różnych innych sektorach, które można znacznie wyraźniej postrzegać jako rynek, który w przyszłości będzie się rozwijał. Należą do nich m.in. elektromobilność, cyfrowa opieka zdrowotna oraz robotyka.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72