Realtek kolejną firmą, która cierpi na braki układów scalonych. Może się to odbić podwyżkami cen sprzętu elektronicznego
Konsekwencje globalnych niedoborów układów scalonych pogarszają się z dnia na dzień. Niedobory mają wpływ na ograniczoną podaż kart graficznych, procesorów konsumenckich, a nawet routerów internetowych. Nietrudno zrozumieć, że niemal każdy sprzęt elektroniczny staje się coraz droższy, ponieważ znajdujące się w nich układy scalone są bardzo trudne do pozyskania. Przyczyną ma być ogromny popyt ze strony konsumentów, którzy to wciąż domagają się procesorów najnowszych generacji. Jeśli producenci tacy jak TSMC, UMC, Intel, Samsung czy SMIC nie mogą dostarczyć wystarczającej liczby chipów, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów, pojawia się taki właśnie problem, z jakim zmagamy się od miesięcy.
Realtek okazuje się kolejną firmą, która zmaga się z niedoborami chipów. Spodziewanym skutkiem jest m.in. kolejny wzrost cen elektroniki.
Susze w chińskim regionie Taichung mogą wpłynąć na kolejne problemy z produkcją w fabrykach TSMC i Microna
Jak donosi serwis DigiTimes (za Tom's Hardware), powyższy problem notuje aktualnie także tajwańska firma Realtek, odpowiedzialna m.in. za dostarczanie układów sieciowych, kontrolerów USB i układów audio do urządzeń mobilnych czy komputerów. Jeśli wierzyć danym firmy, to właśnie te układy znajdują się obecnie w aż 70 procentach laptopów największych graczy na rynku, takich jak Dell czy HP. Ostatecznie, zgodnie z doniesieniami serwisu DigiTimes, czas dostawy układów marki Realtek ma się wydłużyć do 32 tygodni.
TSMC: Chipy Apple to ponad połowa produkcji w litografii 5 nm. Co z firmami Qualcomm, Samsung i MediaTek?
Sytuacja powyższa grozi nie tylko opóźnieniami w premierach elektroniki czy przesunięciami sklepowych dostępności urządzeń, ale także kolejnym zwyżkom cen. Płonne marzenia o tanim i prędkim upgradzie sprzętu najwyraźniej jeszcze przez długi czas pozostaną w sferze naszych marzeń. Gorzej, że Realtek to nie tylko układy produkowane pod elektronikę konsumencką. Z ich chipów xDSL korzysta się także przy budowie tzw. inteligentnych miast projektowanych chociażby przez Samsunga. Hamowany jest więc także ogólnoświatowy rozwój technologii.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
38
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72