Intel: Plotka o outsourcingu produkcji do TSMC to nieprawda
Chociaż słowa "nieważne, co o mnie mówią, ważne, żeby poprawnie pisali nazwisko" zna wiele osób, to z ustaleniem ich autora jest już pewien problem. Wychodzi jednak na to, że amerykański gigant na rynku procesorów komputerowych zdecydowanie nie zgadza się z tą maksymą. Ledwie wczoraj pisaliśmy o plotce, zgodnie z którą Intel może przekazać część produkcji do TSMC. Wszystko za sprawą problemów z mocami przerobowymi dla procesu 14 nm. I chociaż Amerykanie wstrzymali się wtedy od komentarza, to nowina obiegła internet na tyle szybko i sprawnie, że postanowili oni jednak zabrać głos. W wiadomości do jednej z zagranicznych redakcji jednoznacznie zaprzeczono tym doniesieniom.
Intel woli rozwiązania długoterminowe, a więc odpowiedzią na ich problemy mają być kolejne inwestycje we własne linie produkcyjne dla 14 nm.
Test procesorów AMD Ryzen 5 2600X vs Intel Core i5-8600K
Zagraniczny serwis PCGamesN donosi, że ostatnie plotki związane z Intelem i częściowym outsourcingiem produkcji do tajwańskiego TSMC to nieprawda. Ma to dotyczyć zarówno procesorów (czego chyba nikt trzeźwo myślący nie zakładał) oraz chipsetów, w tym najtańszej serii H310. Amerykanie faktycznie mają problem z mocami przerobowymi dla procesu 14 nm i zdają sobie z nich sprawę. Jednak zamiast rozwiązań krótkoterminowych, wolą te długoterminowe. Innymi słowy Intel planuje kolejne inwestycje we własne linie produkcyjne.
Test procesorów AMD Ryzen 7 2700X vs Intel Core i7-8700K
Skąd w ogóle wynikły opisywane problemy? Głównie z rozrostu portfolio producenta, gdzie w krótkim czasie pojawiło się bardzo dużo procesorów, ale i płyt głównych im dedykowanych. Do tego dochodzą zawirowania i opóźnienia z nowszym procesem 10 nm. W efekcie Niebiescy odeszli od starszego sposobu działania, gdzie procesor wykonywany był w najnowszym, stabilnym i wydajnym procesie technologicznym, a chipset w nieco starszym (czyli jeszcze niedawno było to 14 nm dla CPU i 22 nm dla układu na płycie głównej). A wystarczyło nie kombinować i nie odcinać sztucznie posiadaczy serii 100 i 200 od nowszych procesorów...
Powiązane publikacje

AMD Ryzen 7 7700X oskalpowany za pomocą prostej metody. Do procesu wykorzystano narzędzia, które każdy ma w domu
37
AMD Ryzen 9 7845HX - procesor po OC i z limitem 130 W oferuje wydajność desktopowego układu Ryzen 9 7900X
15
Intel Granite Rapids oraz Sierra Forest - nowe informacje o serwerowych procesorach Xeon w litografii Intel 3
13
Intel Raptor Lake-S Refresh - pojawił się przeciek dotyczący potencjalnej daty premiery odświeżonych procesorów
37