Android 13 Tiramisu – do sieci trafiły pierwsze informacje na temat nowej wersji mobilnego systemu. Jakie zmiany przyniesie?
Na ten moment najpopularniejszymi wersjami systemu Android jest Jedenastka (ok. 34% użytkowników), Dziesiątka (ok. 28% użytkowników) oraz Dziewiątka (ok. 14% użytkowników). O najnowszej, dwunastej kompilacji marzy większość z nas, jako że system ów dopiero pojawi się na wybranych smartfonach, a już dochodzą nas słuchy na temat Androida Tiramisu, a więc Androida 13. Przecieki pojawiły się w serwisie XDA-developers, a pochodzić mają od zaufanego insidera. Redaktorzy serwisu otrzymali nawet bardzo wczesną kompilację systemu. Z dużą pewnością do momentu oficjalnego rolloutu Android 13 jeszcze mocno się zmieni, ale już teraz, dzięki wspomnianej kompilacji możemy zobaczyć kilka nowości.
Android 13, jak każdy kolejny, przyniesie kilka "kosmetycznych" zmian, jednak ciekawie zapowiada się chociażby mechanika TARE, która może wpłynąć na wydłużenie działania smartfonów na baterii.
Xiaomi TV Stick 4K z systemem Android TV 11. Czym jeszcze cechuje się najnowsza, ulepszona wersja przystawki pod TV?
Pierwszą nowością w Androidzie 13 ma być możliwość zmiany języka dla każdej aplikacji osobno (o ile oczywiście dana apka posiada inne wersje językowe, niż oryginalną, np. angielską). Opcja przyda się pewnie bardzo wąskiemu gronu użytkowników, ale jest bezsprzecznie sporą zmianą, więc wspomnieć o niej należy. Dużo bardziej przydatną nowością może okazać się zmiana dotycząca zarządzania powiadomieniami z różnych aplikacji. Na tę chwilę powiadomienia możemy wyłączyć / włączyć w ustawieniach systemu dla wszystkich apek na raz, bądź zaptaszając / odptaszając kolejne.
Allegro - zakupy będą jeszcze łatwiejsze. Platforma opracowała funkcję wyszukiwania obrazem. Dostępne na Androidzie i iOS
Android 13 przy instalacji każdej nowej apki, wyświetli z kolei monit z uprawnieniami, o jakie stara się aplikacja, a wśród tych uprawnień znajdą się właśnie powiadomienia. Dzięki temu już podczas instalacji będziemy mogli zdecydować, czy dane oprogramowanie będzie mogło zasypywać nas w przyszłości powiadomieniami czy też nie. Kolejną wartą odnotowania zmianą jest mechanizm o nazwie TARE (The Android Resource Economy). Nie wiadomo o nim zbyt wiele, prócz tego, że system ów będzie przyznawał punkty aplikacjom, a ich wartość będzie zależała od poziomu naładowania akumulatora w urządzeniu.
Apple udostępnia aplikację Tracker Detect, aby chronić użytkowników Androida przed śledzeniem AirTagami
Innymi słowy - aplikacje będą wymieniały swe punkty na czas wykorzystania procesora. Ma to zmotywować deweloperów do przygotowywania jak najmniej energożernych aplikacji. Jeśli bowiem jakaś konkretna będzie wymagać zbyt dużej liczby punktów, nie będzie mogła wykonywać zadań w tle. A na koniec - zmiana czysto kosmetyczna. Android 13 ma nam bowiem umożliwić dostosowywanie położenia oraz wyglądu zegara na ekranie blokady. Opcja ta nie będzie jednak nowością dla wielu użytkowników, bowiem większość poszczególnych nakładek systemowych takie rozwiązanie już proponuje.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
22
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10