Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Poradnik: Jak zainstalować Microsoft Windows 10 z pendrive i DVD?

Ewelina Stój | 24-02-2019 09:00 |

Poradnik: Jak zainstalować Microsoft Windows 10 z pendrive i DVD?W czasach gdy w pecetach standardem były jeszcze dyski HDD (w dodatku o niewielkiej pojemności), system Windows dość szybko przestawał cieszyć responsywnością. Ratowaliśmy się wówczas defragmentacją dysku oraz wszelkimi programami typu CCleaner czy Odkurzacz, by chociaż w kilku procentach przyspieszyć działanie systemu. Dziś, gdy zaczynają dominować dyski SSD, a Windows (w bardziej bądź mniej udany sposób) potrafi przywrócić spójność plików systemowych poprzez cykliczne aktualizacje, rzadziej doskwiera nam problem spowalniania systemu czy też błędów, którymi mógłby nas irytować. Są jednak takie przypadki, że nie pozostaje nic innego jak sformatowanie dysku i wgranie systemu na nowo. Co gorsza, czasami nie mamy także dostępu do menu ustawień Windowsa (a także samego Windowsa), przez które moglibyśmy przywrócić system do stanu początkowego. Dlatego też trzeba postawić czysty system - i tego też zadania dotyczy poniższy poradnik, celowany głównie w mniej doświadczonych czytelników.

Czasami system Windows jest w takiej kondycji, że nic nie jest już w stanie go naprawić. Zostaje przywrócenie go do ustawień początkowych, a ostatecznie wgranie z pendrive'a czy płyty DVD czystego systemu. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [2]

Kiedy nadchodzi ten niekoniecznie wielbiony przez użytkowników pecetów dzień (dzień formatowania), najczęściej przechodzimy do ustawień Windowsa, wybieramy zakładkę Odzyskiwanie (screen poniżej) i resetujemy ustawienia komputera do stanu początkowego. Możemy przy tym zachować swoje pliki (jak muzyka czy zdjęcia), bądź sformatować dysk przed ponownym zainstalowaniem systemu. Jeśli zdecydujemy się na drugą wersję, należy uprzednio przenieść pliki osobiste na inny dysk, bądź zgrać je do pamięci zewnętrznej, aby ich po prostu nie stracić w procesie formatowania. To chyba najprostsza metoda na przywrócenie w pełni działającego systemu, kiedy nie mamy już innych możliwości, by go reanimować. Są jednak sytuacje takie, że system nie chce się już wcale uruchomić, toteż nie dostaniemy się do opisanej powyżej ścieżki. Wówczas należy podjąć inne kroki, to znaczy zainstalować system przy użyciu narzędzia Windows Creation Tool.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [1]

Windows 10 - wymagania systemu i narzędzia potrzebne do czystej instalacji

Co nam będzie potrzebne? Po pierwsze wspomniany program Windows Creation Tool, który ściągniemy z oficjalnej strony Microsoftu - klik oraz dysk flash USB o pojemności nie mniejszej niż 8GB (ewentualnie pusty dysk DVD 8,5 GB + naturalnie nagrywarka DVD). Aby zainstalować czysty system Windows 10 będziemy musieli spełnić także kilka wymagań. Po pierwsze musimy mieć już uprzednio wykupioną licencję na system Windows 7, Windows 8.1 bądź Windows 10 na urządzeniu, na którym jeden z tych systemów był już zainstalowany. Jeśli nie zakupiliśmy jeszcze systemu Windows 10, można to zrobić przy pomocy tej strony - klik. Do poprawnego działania systemu Windows 10, będziemy musieli spełnić jeszcze wymagania sprzętowe.

Minimalne wymagania sprzętowe dla systemu Windows 10:

  • Procesor: procesor o częstotliwości 1 GHz lub wyższej albo SoC (System on a Chip)
  • Pamięć RAM: 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej
  • Miejsce na dysku twardym: 16 GB dla 32-bitowego lub 32 GB dla 64-bitowego systemu operacyjnego
  • Karta graficzna: biblioteki DirectX 9 lub nowsze ze sterownikiem WDDM 1.0
  • Wyświetlacz: 800 x 600

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [4]

Jak sprawdzić ilu bitową wersję systemu Windows 10 zainstalować?

To, czy powinniśmy zainstalować 32-bitową, czy też 64-bitową wersję systemu Windows 10 zależy od tego, ilu bitowy posiadamy procesor. Aby to sprawdzić, będziemy musieli posłużyć się wierszem poleceń systemu Windows (jeśli naturalnie mamy dostęp do systemu). Aby go wywołać, należy użyć kombinacji klawiszy Windows+R. Gdy otworzy się nam niewielkie okienko, wpisujemy w nim polecenie: cmd po czym wciskamy klawisz Enter. Kolejne okno z czarnym tłem to już wspomniany wiersz polecenia, w którym wpisujemy z kolei: wmic cpu get architecture i również potwierdzamy Enterem. Otrzymamy jedną z dwóch możliwych odpowiedzi. Będzie to Architecture 9 - co oznacza, że nasz procesor jest 64-bitowy lub Architecture 0 - co oznacza, że nasz procesor jest 32-bitowy i taką też wersję systemu należy zainstalować. Jeśli nie jesteśmy w stanie zbadać architektury naszego procesora poprzez system Windows, bo ten na przykład wcale się nie uruchamia, będziemy musieli skorzystać z wyszukiwarki internetowej i wpisać w nią model naszego procesora, po czym doszukać się, czy jest on 32- czy też 64-bitowy. Dla porządku dodam tylko, że większość dzisiejszych procesorów, to jednak jednostki 64-bitowe.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [3]

Jak zainstalować czysty system Windows 10 - poradnik krok po kroku

Jeśli wiemy już, ilu bitowy wgrać system, a także mamy pendrive bądź płytę DVD o odpowiedniej pojemności, możemy przejść do czynów. Jeśli na komputerze, który chcemy sformatować i wgrać system od nowa Windows jeszcze działa, kolejne kroki wykonamy na tym właśnie komputerze. Jeśli jednak pecet się nie uruchamia, będziemy musieli posłużyć się innym komputerem. Zacznijmy więc od pobrania wspomnianego programu Windows Creation Tool - klik. Nie jest to plik duży, więc po kilku sekundach powinien pojawić się na naszym dysku. Gdy się już pobierze, uruchamiamy go, a w międzyczasie podłączamy do komputera czysty (nie zawierający żadnych danych) pendrive bądź wkładamy do nagrywarki czystą płytę DVD. Oprogramowanie po pierwsze poprosi nas o zaakceptowanie postanowień licencyjnych, toteż klikamy na przycisk Zaakceptuj. Kolejne okno zapyta nas, jaką akcję chcemy podjąć. Pierwsza z nich (Uaktualnij ten komputer teraz) odnosi się między innymi do uaktualnienia systemu z wersji Windows 8.1 do Windows 10, dlatego nas aktualnie nie interesuje. Zaznaczamy więc drugą opcję (Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera) i klikamy na Dalej.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [5]

Do instalacji czystej wersji systemu Windows 10 będziemy potrzebować narzędzia Windows Creation Tool oraz pamięci flash USB, nie mniejszej niż 8GB. Alternatywą jest nagranie płyty DVD o pojemności 8,5GB.

Następne okno będzie dotyczyć wyboru języka systemu i omówionej przez nas wcześniej architektury 32- lub 64-bitowej. Docelowo program powinien sam wybrać język polski, wersję Windows 10, a także samodzielnie wykryć architekturę komputera, na którym tworzymy właśnie dysk instalacyjny. Możliwe jednak, że pecet czy laptop, dla którego tworzymy ów dysk posiada inną architekturę bądź chcemy zainstalować na nim inną wersję językową na przykład angielską, by korzystać z asystenta Cortana. Wówczas będziemy musieli odznaczyć opcję Użyj zalecanych opcji dla tego komputera, która jest wstępnie zaznaczona, po czym samodzielnie wybrać pożądane przez nas ustawienia. Jeśli posiadamy więcej komputerów i znajdują się wśród nich zarówno urządzenia 32- jak i 64-bitowe, możemy utworzyć dysk USB lub DVD z obiema wersjami systemu, wówczas dysk taki będzie uniwersalny. Po dokonaniu wyboru, klikamy na Dalej.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [6]

Windows Creation Tool: instalator Windows na dysku flsh USB

Zacznijmy od nagrania instalatora systemu Windows 10 na dysku flash USB. Taki wybór pojawi się bowiem na kolejnym ekranie programu Windows Creation Tool. Upewnijmy się więc, że mamy zaznaczoną opcję Dysk flash USB i klikamy na Dalej. Wówczas (jeśli umieściliśmy uprzednio pendrive'a w jednym z portów naszego komputera) naszym oczom powinna pojawić się lista z dostępnymi dyskami wymiennymi. Jeśli pod peceta podłączonych jest więcej urządzeń (np. podłączany przez USB dysk zewnętrzny) upewnijmy się, że zaznaczamy pendrive, na którym chcemy zainstalować instalator Windows, po czym klikamy na Dalej. Teraz program Windows Creation Tool rozpocznie pobieranie systemu Windows 10 na pendrive pokazując nam postęp tego procesu w procentach. Może to trochę zająć w zależności od tego, jaką prędkością łącza internetowego dysponujemy. Pamiętajmy jednak, aby w tym czasie nie dopuścić np. do uśpienia systemu, bądź do wyciągnięcia pendrive'a z portu USB, gdyż cały proces będziemy musieli zacząć od nowa. Po wszystkim ukaże nam się informacja Twój dysk flash USB jest gotowy. Klikamy więc na Zakończ i możemy przejść do kolejnego kroku.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [7]

Windows Creation Tool: instalator Windows na płycie DVD

W przypadku jeśli chcemy, aby nośnik instalacyjny z systemem Windows 10 nie zajmował nam pendive'a i był w każdym momencie pod ręką, bez konieczności ponownego pobierania danych tak, jak powyżej, możemy nagrać instalatora systemu na płytę DVD, także przy pomocy narzędzia Windows Creation Tool. Oznacza to, że możemy np. kupić cyfrową wersję Windowsa bez oryginalnej płyty DVD (co przekłada się na mniejszy wydatek), po czym samodzielnie nagrać obraz systemu na dysk. Pierwszym krokiem, innym niż w przypadku nagrywania instalatora na pendrive'a, będzie wybór opcji Plik ISO w menu wyboru nośnika (screen poniżej). Po zaznaczeniu tej opcji, klikamy na przycisk Dalej, wówczas otworzy się nam okno, w którym wybierzemy folder docelowy, w którym zapiszemy plik ISO, który to z kolei następnie będziemy musieli wypalić na płycie DVD przy pomocy nagrywarki. Ten krok (który w tym poradniku pominiemy) będzie wymagał dodatkowych umiejętności pod postacią nagrania bootowalnej płyty z systemem Windows, dlatego też prostszym rozwiązaniem będzie posłużenie się pendrivem czy też inną pamięcią flash jak karta SD.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [8]

Windows Creation Tool: Uruchamiamy instalator Windows 10

Jeśli mamy już gotowy, nagrany dysk flash USB bądź DVD, możemy zainstalować z niego system Windows na dwojaki sposób. Możemy więc uruchomić plik setup.exe nagrany na nośnik (instalacja będzie wówczas wyglądała niemal identycznie jak resetowanie systemu z poziomu ustawień (o czym pisaliśmy na początku poradnika) i postępować według poleceń wyświetlanych w kolejnych oknach. Ale jeśli obecny system się nie uruchamia, będziemy potrzebowali wykonać nieco więcej machinacji, choć i one nie są jakieś szalenie trudne. Pierwszy krok będzie polegał na zamontowaniu w port USB komputera pendrive'a, bądź nagranej właśnie płyty DVD, a następnie na uruchomieniu komputera (bądź zrestartowaniu w przypadku płyty DVD). Po kilku sekundach naszym oczom powinno ukazać się menu instalacyjne systemu Windows 10, jeśli się tak jednak nie zadziało, będziemy musieli sprawić, aby komputer w pierwszej kolejności uruchamiał się z urządzenia USB bądź płyty DVD.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [10]
Instalowanie z poziomu systemu Windows

Uruchamianie z USB lub płyty DVD, ustawienia w BIOSie

Aby komputer startował z dysku zewnętrznego jak pamięć flash czy płyta DVD, będziemy musieli przestawić pewną opcję z poziomu BIOSu (czyli systemu, po którym dopiero startuje sam Windows). Najpierw jednak się do niego dostańmy. Żeby wejść do BIOSu (bądź UEFI - następcy BIOSu) nie ma niestety złotego środka. Po włączeniu komputera, mamy kilka sekund (2-3) na wciśnięcie odpowiedniego przycisku na klawiaturze w momencie, gdy na wyświetlaczu pojawi się duże logo MSI, DELL czy ASUS - w zależności od tego jaki posiadamy sprzęt. Wracając do konkretnego klawisza: może to być przycisk Delete, F1, F2, F8 lub F12 - informację o tym jak wejść do BIOSu najlepiej odszukać w instrukcji płyty głównej, bądź w Internecie po modelu płyty głównej. Ten znajdziemy z kolei używając skrótu klawiszowego Windows + R. W okienku, które właśnie się pojawiło wpisujemy polecenie: Msinfo32 po czym zatwierdzamy je klawiszem Enter. Otworzy się nam wówczas narzędzie Informacje o systemie. Po odszukaniu linii Produkt płyty głównej poznamy, jak nazywa się nasza płyta główna. Niektóre laptopy (np. Lenovo) mają na boku urządzenia specjalny przycisk, którym wyłącznie dostaniemy się do BIOSu. Często także informacja o konkretnym klawiszu wyświetlana jest ze startem komputera.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [9]

Kiedy już wejdziemy do BIOSu (UEFI) będziemy musieli odszukać ustawienie, w którym zaznaczymy, które z urządzeń będzie wykorzystywane jako pierwsze podczas rozruchu systemu. Jeśli pendrive lub DVD nie uruchamia się jako pierwszy w trakcie startu komputera oznacza to, że komputer czyta jako pierwszy nasz dysk wewnętrzny (pamięć masową SSD bądź HDD). I to właśnie trzeba zmienić pamiętając, że warto przywrócić wstępne ustawienia już po zainstalowaniu systemu, co oznacza, że jeszcze raz wejdziemy do BIOSu i przywrócimy uruchamianie z SSD bądź HDD. Pozostawienie uruchamiania z USB/DVD może bowiem w przyszłości wydłużyć czas startowania systemu Windows. W BIOSie lub UEFI musimy odnaleźć linię, która zawiera w sobie słowo boot. Chodzi o to, aby ustawić kolejność tzw. bootowania (uruchamiania się) systemu z pożądanego przez nas urządzenia w pierwszej kolejności. Może być to linia brzmiąca jak Boot device priority bądź podobna. Wychodząc z BIOSu trzeba będzie jeszcze zapisać poczynione przez nas opcję odnajdując linię Save changes and reset, która znajduje się najczęściej w sekcji Save & Exit. Jeśli ustawiliśmy pendrive'a bądź DVD jako pierwsze z urządzeń na liście, po restarcie, powinno się nam już ukazać menu instalacyjne Windowsa.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [11]
Oto jak przykładowo może wyglądać BIOS (po lewej) oraz UEFI (po prawej)

Jeśli powyższy krok jest dla nas zbyt trudny, a mamy dostęp do działającego wciąż systemu na komputerze, który chcemy sformatować, to istnieje dużo łatwiejsza opcja. Musimy przejść do ustawień komputera, wybrać zakładkę Odzyskiwanie i znaleźć sekcję Uruchamianie zaawansowane. Upewniwszy się, że w komputerze znajduje się pendrive bądź płyta, klikamy na Uruchom ponownie teraz. Po restarcie systemu pojawi nam się kilka opcji do wyboru. Wybieramy więc Użyj urządzenia (screen poniżej), a następnie zaznaczamy nasz pendrive bądź płytę DVD. Po tym działaniu, instalacja nowego systemu powinna wystartować bez potrzeby majstrowania w BIOSie. Jakim byśmy sposobem jednak nie dotarli do uruchomienia instalatora, kolejne kroki są już takie same. Wybierzemy więc m.in. czy chcemy zainstalować nowy system na tym samym dysku (partycji), czy zachować bieżące pliki jak muzyka czy zdjęcia itd. To już bardzo prosty proces, w którym wystarczy jedynie dokładnie czytać kolejne plansze przed wyborem konkretnych opcji. Tym sposobem dotarliśmy (mam nadzieję, że w miarę bezboleśnie) do samodzielnego wgrania instalatora systemu Windows na dysku flash/płycie DVD i uruchomieniu go celem wgrania czystego systemu Windows.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive i DVD? Poradnik krok po kroku  [12]

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 64

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.