Pamięć DDR6 może zaoferować duży postęp w kwestii szybkości transferu danych. Standard zadebiutuje w 2025 roku
Choć na rynku PC-towym jeszcze w pełni nie przyjął się standard DDR5, to trwają prace nad jego następcą. Stowarzyszenie JEDEC przygotowuje specyfikację DDR6, które ma być znaczącym krokiem naprzód w rozwoju pamięci RAM. Zmiany mają dotyczyć wielu aspektów standardu, ale dla klientów najważniejszym będzie zapewne zwiększenie jego szybkości. Na wdrożenie DDR6 w konsumenckich modułach pamięci przyjdzie nam jednak sporo poczekać.
JEDEC pracuje nad standardem pamięci DDR6. Wykorzystujące go moduły mogą docelowo pozwolić na osiągnięcie szybkości nawet 21000 MT/s, jednak jest to ciągle dosyć odległa perspektywa.
Jaka pamięć RAM DDR5 do procesora AMD Ryzen 7000? Optymalizacja timingów dla zestawu DDR5 6400 MHz
Najszybsze dostępnie obecnie na rynku moduły DDR5 oferują 8400 MT/s, choć granica ta jeszcze na pewno trochę się przesunie. W sieci pojawiły się informacje, które przybliżają nam nieco potencjalne możliwości standardu DDR6. Okazuje się, że moduły tego typu mogą docelowo osiągnąć szybkość 17600 MT/s, a być może nawet 21000 MT/s. Przeciek z konferencji firmy Synopsys skupia się jednak głównie na pamięci LPDDR6, która zaoferuje prawdopodobnie początkowo transfer danych na poziomie 10,67 Gb/s, a docelowo nawet 14,4 Gb/s.
Organizacja JEDEC opublikowała specyfikację pamięci GDDR7. Nowe moduły trafią na pokład nadchodzących kart graficzych
Co ciekawe, LPDDR6 wykorzysta podwójne 12-bitowe subkanały danych, zamiast podwójnych 16-bitowych, jakie można znaleźć w pamięci LPDDR5. Wynika to ze specyfiki przepływu pakietów danych. W praktyce, szybszy transfer będzie kompensował z nawiązką węższe kanały danych, dzięki czemu ostatecznie możliwe będzie uzyskanie dużo lepszych rezultatów niż w przypadku starszego standardu. JEDEC jeszcze nie zdecydowało, czy w nowym rozwiązaniu wykorzysta sygnalizację PAM czy NRZ. Standard DDR6 powinien zadebiutować w drugiej połowie 2025 roku, ale nie oznacza to, że automatycznie na rynek trafią wtedy też urządzenia go wykorzystujące. Wiele zależy tu od konstrukcji kolejnych generacji konsumenckich procesorów Intela i AMD.
— Darkmont (@DarkmontTech) May 21, 2024
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16