Intel Sapphire Rapids Xeon - der8auer zdelidował 56-rdzeniowy procesor, który nie miał jeszcze nawet oficjalnej premiery
Dosłownie chwilę temu na rynku debiutowały zablokowane konsumenckie procesory z rodziny Intel Alder Lake-S. I chociaż przyciągnęły one uwagę konsumentów swoją wydajnością i oferowanymi nowościami jak architektura big.LITTLE, litografia 10 nm czy obsługa modułów RAM DDR5 oraz interfejsu PCIe 5.0, to entuzjaści czytający PurePC zdają sobie sprawę, że zarówno Niebiescy, jak i Czerwoni szykują się do premiery kolejnych CPU. Jedną z nich będą serwerowe Intel Sapphire Rapids Xeon, które... można już kupić na czarnym rynku! Tak zrobił der8auer, nabywając 56-rdzeniową jednostkę. Jak przystało na niego od razu zabrał się do delidu, czyli zdejmowania metalowego odpromiennika ciepła (IHS).
Intel pracuje również nad rodziną Sapphire Rapids-X, która będzie długo wyczekiwanym powrotem Niebieskich do segmentu HEDT.
Intel Core i9-12900K - Flagowy model Intel Alder Lake-S doczekał się już delidu. Poznaliśmy szczegółowe wymiary rdzenia
Roman "der8auer" Hartung to znany niemiecki overclocker i inżynier mechatroniki, który projektuje i wytwarza akcesoria do delidu oraz ekstremalnego OC. Na jego kanale na platformie YouTube pojawił się nowy film, w którym prezentuje zakupiony przedpremierowo na ebay'u procesor z rodziny Intel Sapphire Rapids Xeon stworzonej z myślą o serwerach. Jest to 56-rdzeniowa jednostka inżynieryjna oznaczona jako "Xeon vPRO XCC QWP3". Niestety Roman nie posiadał płyty z gniazdem LGA 4677 by sprawdzić jej dokładną specyfikację. Nie przeszkodziło mu jednak to w zdjęciu metalowego odpromiennika ciepła i zajrzeniu pod IHS.
Układ Raspberry Pi Compute Module 4 podkręcono do zawrotnych 3 GHz. Potrzebne było jednak nietypowe chłodzenie
Cała operacja była trudna ze względu na rozmiar IHS oraz kondensatory umieszczone na krawędziach laminatu, a procesor w jej trakcie został uszkodzony. Prócz użycia autorskiego delidera, konieczne było również podgrzanie całego CPU oraz użycie żyletki. W środku znajdziemy budowę modułową, gdzie technologia EMIB połączone zostały cztery rdzenie. Po upieczeniu procesora w piekarniku udało się je oddzielić od PCB. Pozwoliło to ustalić, że każdy z krzemowych elementów może teoretycznie ugościć do 15 rdzeni, dając nam łącznie jednostkę z 60 rdzeniami. Intel zdecydował się jednak ograniczyć liczbę aktywnych rdzeni do 56, w celu zwiększenia uzysku. Więcej możecie zobaczyć na filmie na samym dole publikacji.
Intel Core i9-9900K - deliding daje efekty, ale papier ścierny też
Na koniec warto podkreślić, że architektura Sapphire Rapids będzie dostępna nie tylko w serwerach i rozwiązaniach klasy enterprise, ale trafi również do zwykłych śmiertelników. Intel pracuje nad rodziną Sapphire Rapids-X, która będzie długo wyczekiwanym powrotem Niebieskich do segmentu HEDT. Premiera przewidywana jest w okresie, w którym zobaczymy również pierwsze konsumenckie procesory Intel Raptor Lake. Mowa więc prawdopodobnie o końcówce 2022 roku. Jak na razie dokładna specyfikacja - rdzenie, wątki, zegary, TDP - pozostaje tajemnicą.
Powiązane publikacje

Lip-Bu Tan przyznaje, że Intel zostaje w tyle za konkurencją. Odwrócenie trendu może być bardzo trudnym zadaniem
22
Pierwsze próbki inżynieryjne nowej generacji procesorów AMD Ryzen, opartych na rdzeniach Zen 6, trafiły do partnerów firmy
48
Intel Arrow Lake Refresh pojawi się jeszcze w tym roku. Gracze nie powinni jednak oczekiwać istotnych zmian w wydajności
12
AMD Ryzen AI 5 330 - Nadchodzi budżetowy procesor Krackan Point 2 z rdzeniami Zen 5 i Zen 5c oraz iGPU Radeon 820M
11