Intel Grand Ridge - platforma zaoferuje rdzenie Gracemont i PCIe 4.0
W ostatnim czasie pojawia się sporo informacji o procesorach Intela przeznaczonych dla laptopów: Comet Lake, Rocket Lake, Tiger Lake czy Alder Lake. Przygotowywanie procesorów wyłącznie dla użytkowników końcowych to jednak nie jedyne prace, które obecnie odbywają się w siedzibie firmy. Oprócz wydajniejszych architektur tj. Willow Cove czy Golden Cove, producent pracuje także nad ulepszaniem rdzeni Atom, które wykorzystuje się m.in. do stacji bazowych sieci 5G. W ubiegłym roku Intel przedstawił architekturę Tremont, która przeorganizowała budowę rdzeni, dzięki czemu uzyskano większą wydajność. Kolejnym krokiem w ulepszaniu Atomów będzie architektura Gracemont zaplanowana na 2021 rok (rdzenie te będą również częścią linii Alder Lake). Do sieci przedostały się nowe informacje o platformie Grand Ridge, która będzie właśnie bazować na tych rdzeniach.
Do sieci przedostały się informacje o platformie Intel Grand Ridge, bazującej na procesorach Gracemont (Atom).
Platforma Intel Grand Ridge ma cechować się budową typu MCM z kilkoma procesorami sklejonymi obok siebie. Według informacji, do których dotarł AdoredTV (są więc niepotwierdzone, choć wyglądają sensownie), Grand Ridge wykorzysta maksymalnie 26 rdzeni Atom z taktowaniem dochodzącym do 2,6 GHz. Jak na tego typu rdzenie jest to więc wartość dość wysoka (o 400 MHz wyższa w porównaniu do poprzedniej generacji opartej na architekturze Tremont). Nowe rdzenie mają korzystać z ulepszonej architektury Gracemont, a całość ma być oparta na procesie technologicznym 7 nm HLL+. Nie wiemy z jakiego okresu pochodzi dokładnie powyższy slajd, bowiem wiemy już że producent ma problemy z wdrożeniem tej litografii, a sama platforma Grand Ridge miałaby zadebiutować w 2021 roku.
Pełny układ ma mieć wymiary 47,5 mm x 47,5 mm i zostać umieszczona w lutowanym sockecie FCBGA. Platforma ma również wspierać interfejs PCIe 4.0 (po 16 linii na każdy odrębny SoC. Według slajdu, same rdzenie Atom mają charakteryzować się następującą konfiguracją pamięci cache: 64 KB cache L1I (Instruction), 32 KB cache L1D (data) oraz po 4 MB L2 na każdy klaster. Nie brakuje także wsparcia dla pamięci DDR5 o taktowaniu do 5600 MHz (mają być obsługiwane moduły UDIMM oraz SO-DIMM). Platforma Intel Grand Ridge jest przygotowywana dla stacji bazowych 5G i raczej nie ujrzymy jej w klasycznych komputerach.
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7