AMD potwierdza przyszłość procesorów Ryzen i planuje architektury Zen 4 V-Cache, Zen 5 oraz Zen 5 V-Cache
Niedawno odbyła się prezentacja AMD Financial Analyst Day 2022, które dla firmy jest idealną okazją, by ujawnić dalsze plany na rozwój oraz zaprezentować najnowsze plany wydawnicze w sektorze procesorów oraz kart graficznych. W ubiegłym roku podczas omawianego wydarzenia poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące procesorów Zen 4 oraz układów graficznych RDNA 2. W tym roku otrzymaliśmy dalsze konkrety co do procesorów Zen 4 oraz Zen 5.
AMD ujawniło nowy plan wydawniczy dla procesorów opartych na architekturze Zen. W planach są obecnie jednostki Zen 4, Zen 4 V-Cache, Zen 4c, Zen 5, Zen 5 V-Cache oraz Zen 5c. Plany obejmują okres do 2024 roku.
Procesory AMD Ryzen 7000 z rodziny Raphael będą osiągać bardzo wysokie taktowania rdzeni, sięgające blisko 6 GHz
Nowy plan wydawniczy AMD opiewa na lata 2019-2024. Znajdziemy tutaj procesory, które już zadebiutowały: Zen 2, Zen 3, Zen 3 3D V-Cache oraz Zen 3+ (6 nm). Do końca przyszłego roku otrzymamy procesory oparte głównie na mikroarchitekturze Zen 4 (desktopy, serwery, laptopy) oraz Zen 4c, będące bardziej energooszczędnymi wariantami Zen 4. Mikroarchitektura Zen 4c zostanie wykorzystana m.in. w serwerowych układach EPYC Bergamo, którego premiera planowana jest na pierwszą połowę przyszłego roku. AMD ma również w planach serię "Zen 4 V-Cache". Interesujące jest to, że z nazwy usunięto "3D", co może sugerować zmianę w podejściu do technologii pakowania pamięci cache. Przynajmniej część procesorów wykorzysta litografię TSMC 4 nm, co jest wyraźnie zasugerowane na poniższym slajdzie.
AMD Ryzen 7000 - producent potwierdza w końcu liczbę rdzeni oraz TDP na poziomie 170 W dla topowych procesorów Zen 4
W 2024 roku zadebiutuje kompletnie przebudowana mikroarchitektura Zen 5, której będzie ponownie towarzyszyć Zen 5c (energooszczędne warianty) oraz "Zen 5 V-Cache". Producent ma ambitne plany co do pakowania dodatkowej pamięci cache i już teraz potwierdza, że dwie nadchodzące mikroarchitektury doczekają się nowych implementacji tego rozwiązania. Procesory z rodziny Zen 5 skorzystają początkowo z litografii 4 nm, a później pojawią się kolejne modele, już w procesie TSMC N3.
AMD Ryzen 7000 - pierwsza prezentacja mikroarchitektury Zen 4 dla PC oraz płyt głównych z podstawką AM5
Podczas Financial Analyst Day 2022 zdradzono nowe informacje na temat mikroarchitektury Zen 4. Ujawniono, że wzrost IPC będzie wynosił od 8 do 10%, w zależności od oprogramowania, a wydajność jednowątkowa będzie wyższa o więcej niż 15% w porównaniu do obecnej generacji Zen 3. Dzięki wykorzystaniu kontrolera pamięci DDR5, przepustowość pamięci na rdzeń wzrośnie nawet o 125%. Stosunek perf/wat Zen 4 ma być wyższy przynajmniej o 25% względem dotychczasowych procesorów Zen 3, a ogólna wydajność wyższa o co najmniej 35%.
Powiązane publikacje

Lip-Bu Tan przyznaje, że Intel zostaje w tyle za konkurencją. Odwrócenie trendu może być bardzo trudnym zadaniem
22
Pierwsze próbki inżynieryjne nowej generacji procesorów AMD Ryzen, opartych na rdzeniach Zen 6, trafiły do partnerów firmy
51
Intel Arrow Lake Refresh pojawi się jeszcze w tym roku. Gracze nie powinni jednak oczekiwać istotnych zmian w wydajności
12
AMD Ryzen AI 5 330 - Nadchodzi budżetowy procesor Krackan Point 2 z rdzeniami Zen 5 i Zen 5c oraz iGPU Radeon 820M
11