Według AMD przyszłość procesorów to wciąż krzem, a nie grafen
Podczas tegorocznej konferencji zatytułowanej „Rice Oil and Gas HPC”, wiceprezes działu Datacenter w AMD (Forrest Norrod) wskazał kierunki rozwoju najnowszych procesorów AMD. Wciąż nie widać zastosowania grafenu, jako cudownego zamiennika krzemu. Aby zapobiec coraz szybszemu odbieganiu od krzywej wyznaczonej przez Prawo Moore’a, AMD w swoich nowych procesorach planuje wprowadzić własne rozwiązanie określane mianem stosów 3D, co w przypadku Ryzenów 3000 (i ich następców) oznacza ułożenie pamięci DRAM i SRAM nad procesorem i rozbudowę CPU zwiększającą wysokość układów scalonych. Szykuje się więc pojedynek na technologie pomiędzy gigantami branży, który ma na celu dosięgniecie oddalającej się krzywej wykresu Moore'a.
Dalej tkwimy w krzemie i nic nie wskazuje na to, aby poza zmianą procesu technologicznego, większą liczba rdzeni i stosami 3D w procesorach się pozmieniało w ciągu najbliższej dekady.
Jako „brudny sekret branży” Norrod określił fakt zatrzymania się wzrostu częstotliwości taktowania rdzeni procesorów w okresie ostatnich 10 lat, sugerując jednocześnie, że w wyniku zmian procesów technologicznych w przyszłości możemy być obserwatorami odwróconej tendencji: częstotliwości zegarów będą obniżane. Aby temu zapobiec AMD proponuje własną inicjatywę „Working Beyond Moore’s Law”, która ma opierać się na opracowaniu kilku technologi, mających na celu obejście problemu i wdrożeniu rozwiązań, które nie odpowiadają założeniom Prawa Moore’a. Komentarze wiceprezesa działu Datacenter w AMD nie odnosiły się bezpośrednio do najnowszych Ryzenów i procesorów EPYC Rome, realizowanych w 7-nanometrowym procesie oraz 5-nanometrowych układów, planowanych w przyszłości.
Wielordzeniowe jednostki poskładane w stosy 3D wydają się więc być rozwiązaniem, które będzie dominować w przemyśle procesorów przez najbliższe kilka lat. Forrest Norrod wskazuje również na barierę wielkości współczesnych procesorów, które powoli zbliżają się rozmiarami do oryginalnego iPhone’a, wypełniając całą przestrzeń wokół gniazda przeznaczonego na montaż CPU. Jedynym rozwiązaniem pozostaje więc rozbudowa procesora w ostatnim możliwym wymiarze. Nic nie wskazuje na to, żeby AMD zmieniło materiały, z których produkowane są procesory. Cudowny grafen wciąż pozostaje w wizjach futurystów. Norrod na pytanie od publiczności dotyczące wykorzystania krzemu w kolejnych generacjach procesorów odpowiada precyzyjnie: 7 do 10 lat, jednoznacznie wskazując wykorzystanie tego pierwiastka w realizacji procesów technologicznych sięgających 3 nanometrów (skali, do której możemy dotrzeć w przeciągu 5-6 lat). Alternatywą dla klasycznych, krzemowych procesorów mają być komputery kwantowe, jednak ta technologia, według Norroda, będzie dojrzewać jeszcze przez 10-100 lat.
Powiązane publikacje

Intel Core i7-14700KF został podkręcony i sprawdzony w benchmarku Geekbench 6, czy osiągnął 6 GHz?
26
Intel Meteor Lake - producent ostatecznie wyjaśnia kwestię procesorów na rynek desktopowych zestawów PC
32
Intel potwierdza: desktopowe procesory Meteor Lake niebawem pojawią się na rynku
92
Intel Xeon Platinum 8580 - wyciekła specyfikacja i wyniki testów nadchodzącego procesora Emerald Rapids
11