Stany Zjednoczone mogą rozszerzyć w niedalekiej przyszłości sankcje nałożone na chińskich producentów DRAM
Według najnowszych doniesień, Stany Zjednoczone planują rozszerzyć sankcje obejmujące chińskich producentów DRAM. Jest to kolejny segment rynku, po układach graficznych, który doczeka się daleko posuniętych restrykcji. Działania te mają między innymi na celu ograniczenie rozwoju chińskiego przemysłu wojskowego. Jest to też forma presji na chińskie władze, która ma skłonić je do złagodzenia konfrontacyjnej w stosunku do państw zachodnich i Tajwanu retoryki.
Jeżeli Stany Zjednoczone rozszerzą znacząco sankcje nałożone na chińskich producentów DRAM, to mocno zyskają na tym takie podmioty, jak Samsung, SK hynix czy Micron. To bowiem właśnie do tych firm trafi prawdopodobnie spora część nowych zamówień na pamięć.
Ceny pamięci DDR4 i DDR5 poszybowały mocno w górę. Główną przyczyną są duże ograniczenia w produkcji
Informacje o zaostrzeniu sankcji na producentów DRAM pochodzą z portalu Business Korea. Amerykański Departament Handlu przygląda się aktualnie setkom firm z różnych branż i ich zależności od chińskich dostawców. Od tej oceny ma zależeć polityka handlowa USA w najbliższej przyszłości. Spodziewane jest raczej zaostrzenie sankcji, niż ich pozostawienie na obecnym poziomie. Nowe restrykcje mają uderzyć w takie podmioty, jak Yangtze Memory Technologies, Changxin Memory Technologies oraz SMIC. Wszystkie trzy firmy zajmują się produkcją DRAM.
Samsung zaprezentował pamięć DDR5 DRAM o pojemności 32 Gb, która została wykonana w procesie technologicznym 12 nm
Ograniczenia spowodują prawdopodobnie pewne przetasowania w zamówieniach na pamięć od zachodnich firm. W przeszłości zmiany dotknęły między innymi Apple, które zrezygnowało z kupna chipów pamięci w chińskim YMTC. Spodziewane jest, że najnowsze sankcje mogą zredukować takie zamówienia do minimum lub całkowicie je wyeliminować. Na sprawie z pewnością zyskają Samsung, SK hynix oraz Micron. Warto jednak odnotować, że znacząca część produkcji tych podmiotów ciągle odbywa się w Chinach, więc zapewne zostaną one wyjęte spod sankcji w taki sposób, żeby mogły przynajmniej przez jakiś czas kontynuować działalność w Państwie Środka.
Powiązane publikacje

Intel przedstawia wyniki za Q1 2025. Stabilne przychody, ambitna restrukturyzacja, a także niepokojące prognozy
19
USA grożą deportacją w reklamach na YouTube. Meksyk odpowiada nowym prawem. Co dalej z relacjami obydwu krajów?
30
Netflix planuje osiągnąć wycenę 1 biliona dolarów do 2030 roku. Ambitne cele i strategia rozwoju poza streamingiem
19
Intel przygotowuje się do 20-procentowej redukcji zatrudnienia. Pracę może stracić ponad 20 tys. osób
47