Samsung: Produkcja 10 nm układów pod koniec 2016 roku
Informacje o planach producentów produkujących procesory oraz jednostki SoC pojawiają się częściej niż swego czasu doniesienia o nowych Radeonach... Z czego to wynika? Wygląda na to, że największe korporacje chcą wytworzyć wokół siebie atmosferę sukcesu i bez chwili zastanowienia publikują kolejne wieści w sieci - producenci praktycznie ścigają się w opracowywaniu kolejnych litografii. Jeżeli chodzi o czołówkę wspomnianego wyścigu, to na jego czele są takie firmy jak Intel, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), GlobalFoundries oraz Samsung. Dzisiaj zajmiemy się planami tej ostatniej korporacji.
Samsung nie osiada na laurach.
Koreańska firma w maju zaprezentowała pierwszy 10-nanometrowy wafel krzemowy, ale do tej pory nie ujawniła oficjalnych informacji na temat wspomnianego procesu technologicznego. Okazuje się jednak, że 10-nanometrowa litografia znalazła się nareszcie w oficjalnym planie wydawniczym Samsung Foundry. Co to oznacza dla osoby interesującej się tym rynkiem? Według obecnych planów, Samsung chce uruchomić masową produkcję 10-nanometrowych układów w litografii FinFET pod koniec 2016 roku.
Jeżeli udałoby się rozpocząć wytwarzanie zgodnie z planem, to na początku 2017 roku do urządzeń trafiłyby pierwsze procesory wyprodukowane w trzeciej generacji procesu technologicznego FinFET. Testowa produkcja 10-nanometrowych układów Samsunga ma ruszyć jeszcze w tym roku - z koreańską firmą ściga się głównie TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), zaś Intel podąża własną ścieżką ze względu na inne podejście do opracowywania niższych procesów technologicznych.
Powiązane publikacje

Intel i Dell budują nowy superkomputer. Wykorzystane zostaną najnowsze procesory Xeon Scalable i akceleratory Habana Gaudi 2
14
Intel Innovation 2023 - poznaliśmy szczegóły litografii Intel 4, która ma przynieść dwukrotnie większą skalowalność
20
OnePlus już niebawem może zaprezentować swoje narzędzia oparte na AI. Część z nich ma szansę być naprawdę dobra
1
Sztuczna inteligencja okazała się bardziej ludzka niż ludzie. Choć w tej dziedzinie to była tylko kwestia czasu
16