QNAP TS-x77 - nowa linia serwerów z procesorami AMD Ryzen
Sporo informacji z targów odbywających się w stolicy Tajpej, które do tej pory wam prezentowaliśmy dotyczyły przede wszystkim płyt głównych, procesorów oraz wszelkiej maści laptopów. Świetnie jednak zdajemy sobie sprawę, że nie czytają nas tylko młodzi gracze, a również już starsi wyjadacze. W drugim przypadku wymagania są znacznie większe, a i często odpowiadają oni za wybór i zakup sprzętu w domu, pracy czy u rodziny. Postanowiliśmy więc zerknąć na stoisko firmy QNAP, która specjalizuje się w rozwiązaniach sieciowych. Na pierwszy ogień pójdzie seria skierowana do biznesu z oznaczeniem QNAP TS-x77. Mowa o maksymalnie 12 zatokowych serwerach NAS, które oparte zostały na najnowszych procesorach AMD Ryzen.
Chociaż dokładna cena nie została jeszcze ustalona, to nie jest to propozycja do domu. Mowa bowiem o kilku tysiącach euro od sztuki.
W skład nowej serii QNAP TS-x77 wchodzić będzie całe zatrzęsienie różnych wariantów. Pierwszy z nich to 12 zatokowy (4 miejsca 2,5-cala, 8 miejsc 3,5 cala) model TS-1277, kolejny zaś to 8 zatokowy (2 miejsca 2,5-cala, 6 miejsc 3,5-cala) TS-877 i wreszcie najmniejszy, 6 zatokowy (2 miejsca 2,5-cala, 4 miejsca 3,5-cala) TS-677. Wszystkie z nich będą dostępne dodatkowo do wyboru z najnowszymi procesorami AMD, dokładniej jednostkami Ryzen 7 1700, Ryzen 5 1600 oraz Ryzen 5 1400. Niezależnie od zakupionego wariantu dzięki czterem slotom na moduły RAM typu DDR4, stosować możemy pamięci o pojemności do 64 GB których taktowanie sięga 2400 MHz. Jeśli komuś nadal mało miejsca na dane to do dyspozycji użytkownik otrzymuje jeszcze dwa złącza M.2 dla nośników w standardzie 2242, 2260, 2280 lub 22110.
AMD Ryzen 5 i AMD Ryzen 7 - podsumowanie testów procesorów
W skład dostępnych złączy wchodzą cztery gigabitowe porty ethernetowe, po jednym USB 3.1 Gen 2 typu A i C, pięć USB 3.1 Gen 1, dwa wejścia dla mikrofonu oraz port słuchawkowy. Prócz tego możliwy jest montaż do trzech kart rozszerzeń - jedna PCI Express 3.0 x8 oraz dwie PCI Express 3.0 x4. Wymiary oraz dokładna waga (bez zamontowanych dysków) powiązana jest ściśle z wybranym modelem. Podobnie sprawa wygląda z chłodzeniem, gdzie zmienia się ilość wentylatorów. Na procesorze umieszczono jednak "śmigła" 90-milimetrowe, zaś za obieg w obudowie odpowiadają kolejno trzy, dwie lub jedna jednostka 80-milimetrowa. Na rynek trafią dwie wersje kolorystyczne - biała i czarna. Niestety dokładna cena i data premiery nie są jeszcze znane, ale tanio nie będzie. Mowa bowiem o przynajmniej kilku tysiącach euro od sztuki i to bez żadnych dysków w środku. Osobiście ciekaw jestem czy inne firmy pójdą śladami QNAP. W końcu to pierwsze NAS na rynku, w których zastosowano procesory AMD Ryzen. Ma to dwa plusy - po pierwsze pozwala konsumentom na świadomy wybór i dopasowanie sprzętu do swoich potrzeb, po drugie uderza to w segment gdzie króluje Intel co z pewnością wpłynie na ceny.
Powiązane publikacje

UGREEN prezentuje NASync AI NAS oraz ładowarkę o mocy 500 W dla laptopów i smartfonów na targach CES 2025
23
ASUS ROG Rapture GT-BE19000 i ASUS RT-BE86U - zaprezentowano nowe routery z obsługą standardu WiFi 7
24
TP-Link może znaleźć się pod lupą amerykańskich władz. Powodem potencjalne zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa
63
TP-Link Archer NX200 - nowy router 5G z wyższej półki, który zaoferuje sieć w standardzie Wi-Fi 6 i szybkie porty LAN
25