Opracowano algorytm, który przewiduje przestępstwa z tygodniowym wyprzedzeniem i dokładnością do 90%
Jeśli po przeczytaniu powyższego tytułu na myśl przyszedł Wam film pt. Raport Mniejszości, to nie jesteście sami. Nam też. A jeśli oglądając ów film nie sądziliście, że podobne rozwiązania pojawią się jeszcze za naszego życia - to także nie jesteście sami. A jednak. Naukowcy z University of Chicago przedstawili właśnie algorytm, który jest w stanie przewidzieć przyszłe przestępstwa z tygodniowym wyprzedzeniem z dokładnością do 90%.
Algorytm opracowany przez amerykańskich naukowców ustala wzorce przestępczości z dokładnością do 90%. Model zdał test w 8 miastach USA.
PCI-SIG ogłasza wstępną specyfikację magistrali PCIe 7.0. Przepustowość wzrośnie dwukrotnie względem PCIe 6.0
Algorytm, o którym pisze Nature, został opracowany przez chicagowskich socjologów, którzy "nakarmili" go danymi historycznymi dotyczącymi użycia przemocy oraz przestępstw przeciwko mieniu. W efekcie, algorytm dzieląc miasto na kafelki o powierzchni 1000 stóp kwadratowych, jest w stanie zidentyfikować wzorce i przewidzieć przyszłe przestępstwa z 90% dokładnością. Testy modelu zostały przeprowadzone jednak nie tylko w Chicago. Algorytm równie dobrze zadziałał po zasileniu go danymi z miast takich jak Atlanta, Austin, Detroit, Los Angeles, Filadelfia, Portland i San Francisco.
Naukowcy nie zdradzają zbyt wiele szczegółów na temat tego, w jaki sposób pracuje ich model, informują jednak, że nie przedstawia on przestępstw jako pochodzących z punktów zapalnych, które rozprzestrzeniają się na okoliczne obszary, a więc tak, jak robiły to dotychczasowe systemy "przewidujące" przestępstwa. "Stworzyliśmy cyfrowego bliźniaka środowisk miejskich. Jeśli nakarmisz go danymi z tego, co wydarzyło się w przeszłości, powie ci, co wydarzy się w przyszłości" - powiedział Ishanu Chattopadhyay, jeden z autorów projektu. "To nie jest magia i występują tu pewne ograniczenia, ale działa to naprawdę dobrze".
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4