MorePowerTool nie obsłuży kart graficznych AMD Radeon RX 7000. Twórcy narzędzia wyjaśniają przyczyny
Niektóre osoby nie wyobrażają sobie użytkowania karty graficznej na domyślnych ustawieniach. Część z nich preferuje maksymalne obniżenie poboru mocy i poprawę sprawności energetycznej, natomiast inni chcą wydobyć ze sprzętu maksymalną wydajność, nierzadko zmieniając parametry ustalone przez producenta. Na tę drugą grupę czeka niemiła niespodzianka, ponieważ twórcy narzędzia MorePowerTool zapowiedzieli brak wsparcia dla kart graficznych AMD Radeon, opartych o architekturę RDNA 3.
Twórcy narzędzia MorePowerTool deklarują brak wsparcia dla najnowszych kart AMD Radeon RX 7000, opartych o architekturę RDNA 3. Przyczyną mają być liczne zabezpieczenia, które dodał producent.
Test karty graficznej AMD Radeon RX 7900 XT - Jaka wydajność, specyfikacja i cena? Premiera architektury RDNA 3
Premiery kart AMD Radeon RX 7900 XT i 7900 XTX z pewnością nie można zaliczyć do udanych. Gracze rozczarowali się przede wszystkim niezbyt dużym przyrostem wydajności oraz słabą poprawą sprawności energetycznej. Dodatkowym problemem okazał się także wysoki pobór mocy w stanie spoczynku oraz defekt komory parowej, którym dotknięte miało być nawet jedenaście procent wyprodukowanych egzemplarzy. W międzyczasie fani podkręcania sprzętu zaczęli informować, że AMD zmieniło sposób edytowania parametrów najnowszych kart, takich jak napięcie czy taktowanie, efektem czego program MorePowerTool okazał się bezużyteczny. Wówczas sądzono, że wystarczy poczekać, aż autorzy narzędzia przygotują odpowiednią aktualizację. Niestety, sprawdził się czarny scenariusz - AMD skutecznie zabezpieczyło nowe Radeony przed nieautoryzowanymi modyfikacjami.
NVIDIA GeForce RTX 4080 vs AMD Radeon RX 7900 XTX - Test kart graficznych z włączonym Resizable BAR. Która będzie szybsza?
Na niemieckim forum HardwareLuxx jeden z autorów narzędzia wyjaśnił przyczyny braku wsparcia nowych kart AMD Radeon RX 7000. "Niemal wszystko zostało zabezpieczone podwójnie, a nawet potrójnie. Musielibyśmy własnoręcznie napisać całe firmware oraz sterowniki, a tego nie jesteśmy w stanie zrobić, nawet zakładając wykorzystanie systemu Linux. MorePowerTool nie wspiera i nie będzie wspierał w przyszłości kart z serii RDNA 3. Co więcej, wgrywanie nowego firmware jest kontrolowane przez AMD Platform Security Processor, którego nie możemy w łatwy sposób obejść. Wygląda na to, że jedyną metodą będzie wykorzystanie zewnętrznego programatora".
AMD Radeon RX 7900 XTX - overclockerzy sprawdzili, czy możliwe jest utrzymanie zegara powyżej 3 GHz w grach
Dlaczego AMD postanowiło podjąć tak radykalne kroki w kwestii zabezpieczenia nowych kart? Pierwszym powodem są oczywiście względy finansowe. Producenci kart graficznych chętnie selekcjonują chipy, wybierając najlepsze z nich, które są potem sprzedawane w postaci odświeżonych wersji dostępnych na rynku modeli. Często różnią się wyłącznie taktowaniem, więc gdyby użytkownicy przy użyciu narzędzia MorePowerTool mogli uzyskać za darmo dodatkową wydajność, naturalnie nie byliby zainteresowani ich zakupem. Drugim powodem jest chęć poprawy bezpieczeństwa i ograniczenie liczby zgłoszeń gwarancyjnych. Osoby mniej doświadczone, skuszone obietnicą dodatkowych klatek na sekundę, mogły doprowadzić do uszkodzenia sprzętu przez nieodpowiednie zmiany. Niezależnie od pobudek, którymi kierowało się AMD, nie da się ukryć, iż wprowadzone zmiany to duży cios w środowisko overclockerów. Bicie rekordów wydajności na kartach z serii Radeon RX 7000 będzie możliwe wyłącznie na najdroższych wersjach niereferencyjnych z uwagi na mniej dotkliwe ograniczenia przewidziane przez producenta.