Jeśli azjatyccy producenci chipów będą zaopatrywali Rosję, USA wyciągnie konsekwencje - mówi amerykańska sekretarz
W związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na Federację Rosyjską wskutek jej zbrojnego wkroczenia na terytorium Ukrainy, sekretarz Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, Gina Raimondo, oświadczyła, że jej kraj w następnej kolejności weźmie na celownik azjatyckich producentów chipów, jeśli tylko zdecydują się oni dostarczać do Rosji swoje produkty. Amerykańskie sankcje mają na celu utrudnić rosyjskiemu wojsku dostęp do zaawansowanych technologii. Sekretarz Raimondo przedstawiła swe uwagi we wczorajszym wywiadzie udzielonym dla New York Times.
USA weźmie na celownik chińskich producentów chipów, jeśli tylko zdecydują się oni dostarczać do Rosji swoje produkty.
Fabryka TSMC w Arizonie powstanie później niż oczekiwano. Jedną z przeszkód okazują się działania Intela
Większość liczących się dziś półprzewodników produkowana jest przez TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), które ogłosiło już, że zastosuje się do amerykańskich sankcji i zaprzestanie dostaw swoich produktów do Rosji. Zależność TSMC (i nie tylko ich) od USA polega na tym, że w procesie produkcyjnym firma wykorzystuje wiele sprzętowych i programowych rozwiązań pochodzenia amerykańskiego, z którymi, w przypadku pogwałcenia zaleceń, musiałaby się pożegnać. Stany Zjednoczone już wcześniej stosowały podobne sankcje, aby ograniczyć możliwość zamawiania półprzewodników od TSMC przez chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei Technologies. Ograniczenia te zostały ogłoszone w grudniu 2020 roku i dotyczyły 10-nanometrowych oraz mniejszych procesów produkcyjnych. TSMC nie jest jednak jedynym producentem, którego USA musi "trzymać w ryzach".
Robert Lewandowski rozwiązał współpracę z Huawei, mimo iż marka dementuje plotki o współpracy z Rosją
"Rosja z pewnością będzie zabiegać o względy innych krajów, aby obejść nasze sankcje i kontrolę eksportu" - powiedziała sekretarz Raimondo w wywiadzie dla NYT. Dodała też, że gdyby jednak Stany Zjednoczone odkryły, że firma taka jak np. Semiconductor Manufacturing International Corporation z Szanghaju sprzedaje swoje chipy do Rosji, to "moglibyśmy w zasadzie zamknąć SMIC, ponieważ umożliwiamy im korzystanie z naszego sprzętu i oprogramowania". Warto przy tym wiedzieć, że urządzenia wytwarzające najbardziej zaawansowane technologicznie półprzewodniki produkowane są wyłącznie przez holenderską firmę ASML Holding N.V., co oznacza ograniczoną możliwość uzyskania dostępu do tych urządzeń przez firmy, które zechciałyby sprzeciwić się amerykańskim sankcjom i kontynuować produkcję poza USA.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
76