Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1

Damian Marusiak | 24-01-2019 16:00 |

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1Z racji braku czasu, najwięcej materiałów z targów CES 2019 przygotowywałem dopiero po przylocie do Polski. Były już telewizory, laptopy, karty graficzne i kilka innych ciekawostek. Chciałbym jednak opowiedzieć generalnie o całych targach jakie w dniach od 8 do 11 stycznia miały miejsce w Las Vegas. Przyznam, że zobaczenie wszystkiego co można zobaczyć na targach CES jest wręcz niemożliwe dla jednej osoby, zwłaszcza że bardzo dużo prezentacji sprzętu nie odbywała się bezpośrednio w Las Vegas Convention Center (czyli kompleksie trzech ogromnych hal, w których rozstawiały się firmy), a po innych hotelach. W sumie jest to logiczne posunięcie - większy komfort prezentacji, bardziej kameralne warunki, gdzie spokojniej można zobaczyć nowe urządzenia. Zapraszam do mojego podsumowania tegorocznych targów CES i spojrzenia przez pryzmat osoby, która pierwszy raz miała możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu na żywo.

Autor: Damian Marusiak

Te kilka dni w Las Vegas to było prawdziwe święto dla fanów nowych technologii. Muszę szczerze przyznać jednak, że zobaczenie wszystkiego przez jedną osobę jest niemożliwe do zrealizowania, zważywszy, że sporo firm rozstawiło się nie w głównych halach Las Vegas Convention Center, a w przeróżnych hotelach oddalonych od siebie o kilka kilometrów. Prezentacje nowych urządzeń w hotelowych pokojach cechują się znacznie większą przestrzennością, dzięki czemu można spokojnie sprawdzić i ocenić sprzęt. Z drugiej strony w takich warunkach bardzo szybko upływa czas a hale LVCC są ogromne i wręcz przepełnione firmami prezentującymi swoje nowinki. Sam przez trzy dni obecności na targach CES postanowiłem skupić się w dużej mierze na kartach graficznych, notebookach, telewizorach czy dyskach SSD. Niemniej jednak widać wyraźnie, w jakim kierunku zmierza cała branża IT.

Na targach CES 2019 dominowały tematy związane ze sztuczną inteligencją. Mnóstwo urządzeń zostaje w nią wyposażonych, co ma w teorii przynajmniej uprościć wiele codziennych czynności. Oczywiście w parze ze AI idzie także coraz bardziej rozwinięta robotyka. Ale nie zabrakło w tym roku także miejsca dla bardziej klasycznego hardware'u.

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [1]

Najpierw jednak skupię się na najważniejszych z punktu widzenia czytelników PurePC zagadnień. Przede wszystkim w tym roku na CES bardziej niż poprzednio dało się odczuć powiew tradycyjnego hardware'u. Wszystkie trzy główne firmy związane nierozerwalnie z PC postanowiły przywieźć do Las Vegas ciekawe informacje i urządzenia. W przypadku Intela główną informacją było potwierdzenie wprowadzenia rodziny Ice Lake do sprzedaży jeszcze w tym roku. Układy Ice Lake wytwarzane są w 10-nm procesie technologicznym, z którym amerykański gigant miał w ostatnich latach ogromne problemy. Najwyraźniej jednak korporacja jest coraz bliżej zakończenia prac i wprowadzenia procesorów do masowej produkcji. Spodziewamy się wyższej wydajności nie tylko samych CPU, ale także zintegrowanych układów graficznych nowej generacji o mocy przekraczającej 1 TFLOPS. Na CES 2019 oficjalnie także zaprezentowano procesory Coffee Lake Refresh pozbawione działającego zintegrowanego iGPU. W tym wypadku jednak trudno mówić o sukcesie, zwłaszcza w kontekście cen. Okazuje się bowiem, że procesory te kosztują tyle samo co ich odpowiedniki z aktywnym iGPU. Nie widzę w takich działaniach logicznego sensu, ale cóż, nie jestem Intelem.

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [2]

CES 2019: Procesory Intel Ice Lake oraz platforma Lakefield

NVIDIA zdecydowała się z kolei na kilka dość interesujących ruchów. Po pierwsze to właśnie w Las Vegas oficjalnie zapowiedziano kartę graficzną GeForce RTX 2060, który spośród całej rodziny RTX cechuje się najlepiej zbalansowanym stosunkiem ceny do oferowanej możliwości. Już w cenie 1619 złotych za Founders Edition okazuje się być bardzo ciekawą propozycją, która w wielu grach jest na poziomie GeForce GTX 1080, a w pewnych sytuacjach (tak Wolfenstein II, patrzę na Ciebie) nawet prześciga starsze GPU. Targi CES to także wprowadzenie mobilnych układów RTX do notebooków. Tym samym karty GeForce RTX 2060, GeForce RTX 2070 oraz GeForce RTX 2080 w wersjach mobile oraz Max-Q już wkrótce pojawią się w kilkudziesięciu różnych laptopach. Na targach CES 2019 największe wrażenie zrobił na mnie ASUS ROG Mothership GZ700 oraz Dell Alienware Area 51M. Reszta z kolei wypadła lepiej już gorzej, o czym możecie przeczytać w moim ostatnim artykule. W końcu NVIDIA także zapowiedziała wprowadzenie specjalnego certyfikatu G-Sync Compatible, dzięki któremu funkcja ta może zostać wprowadzona do monitorów z Adaptive-Sync (a więc i FreeSync w konsekwencji). W ten sposób mając kartę GeForce z rodziny Pascal lub Turing możemy zaopatrzyć się w konkretny monitor z funkcją AMD FreeSync i aktywować na niej (poprzez instalację sterowników) technikę odświeżania G-Sync. Muszę przyznać, że niedawna konferencja NVIDII była o wiele lepiej zorganizowana od GeForce Gaming Celebration, który odbył się w sierpniu. Wówczas w zasadzie 95% prezentacji dotyczyła Ray Tracingu. Tutaj zostało to bardziej rozłożone na kilka osobnych punktów jak GPU, notebooki oraz właśnie monitory.

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [3]

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [4]

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [5]

Premiera NVIDIA GeForce RTX 2060 - karty w sklepach 15 stycznia

Monitory z FreeSync otrzymają wsparcie dla techniki NVIDIA G-Sync

NVIDIA GeForce RTX 20x0 Mobile - Ray Tracing zmierza do laptopów

NVIDIA GeForce RTX 2000 Mobile - Wiemy jak wyglądają chipy

Laptopy MSI z NVIDIA RTX - jak prezentują się nowe notebooki?

CES 2019: Przegląd notebooków z kartami NVIDIA GeForce RTX 20x0

Co z kolei pokazało AMD? Lisa Su przede wszystkim zaprezentowała kartę graficzną AMD Radeon VII, który jest pierwszym na świecie GPU przygotowanym na rynek konsumencki i wykonany z wykorzystaniem 7 nm procesu technologicznego. Już podczas prezentacji AMD wyraźnie dawało do zrozumienia, że nowy układ będzie konkurował z NVIDIA GeForce RTX 2080, oczywiście nie licząc porównania Ray Tracingu, którego nowa Vega oczywiście nie obsługuje. Widać także, że owa prezentacja odbyła się tylko po to, żeby coś pokazać w oczekiwaniu na tą właściwą premierę, czyli układów AMD Navi (notabene także wykonanych w 7 nm procesie). Nie spodziewamy się dużych dostaw tej karty graficznej i bardzo możliwe, że sytuacja będzie wyglądała podobnie jak przy premierze Radeona Vega 56 oraz Vega 64, których dostępność nawet kilka miesięcy po debiucie była mizerna. Lisa Su oczywiście wspomniała także o nadchodzących procesorach Zen 2, które powinny zadebiutować w okolicy połowy roku. Zapowiadają się bardzo ciekawie, zwłaszcza, że 8-rdzeniowa i 16-wątkowa próbka inżynieryjna radzi się bardzo dobrze na tle konkurencyjnego Intel Core i9-9900K. Dla osób planujących zakup procesora to będzie z pewnością bardzo udany rok. AMD nie zamierza czekać i planuje kolejny atak (i to z pewnością udany atak) nowymi procesorami bazującymi na architekturze Zen 2 i także wykonanymi w 7 nm procesie technologicznym.

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [6]

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [7]

AMD Radeon VII - Vega 7 nm będzie walczyć z GeForce RTX 2080

AMD Ryzen 3000 - nawet szesnaście rdzeni dla podstawki AM4?

Bardzo aktywne w tym roku na targach CES były także firmy zajmujące się produkcją telewizorów. LG, Samsung, Sony, Panasonic, TCL czy Skyworth zaprezentowały swoje nowości i różne podejścia do jakości obrazu czy dźwięku. Przykładowo LG pokazał pierwszy na świecie zwijany OLED 4K (SIGNATURE OLED R) oraz OLED Z9 o rozdzielczości 8K oraz przekątnej 88 cali. Z oczywistych względów większe zainteresowanie wzbudzał zwijany ekran z racji swojej innowacyjności i nowych możliwości projektowania wnętrza, w którym taki telewizor będzie się znajdował. Samsung z kolei zaatakował technologią MicroLED, która z roku na rok wygląda na coraz bardziej dopracowaną. W Las Vegas koreańska firma pokazała działający prototyp ekranu MicroLED o przekątnej 75 cali oraz rozdzielczości 4K. MicroLED wygląda także na znacznie ulepszoną wersję OLED-ów. Wyższa jasność czy większa trwałość to tylko niektóre aspekty. Mówi się, że telewizory MicroLED zostaną wprowadzone do sprzedaży już w 2020 roku. Być może więc na targach IFA w Berlinie zobaczymy finalne urządzenie bazujące na takim ekranie. Panasonic z kolei zaprezentował OLED 4K obsługujący zarówno Dolby Vision jak również HDR10+. Na stoisku firmy Skyworth z kolei przyjrzałem się bardzo interesującemu telewizorowi - Crystal Sound OLED, w którym dźwięk wydobywa się bezpośrednio z ekranu. W miejscach, z których dochodzi dźwięk można wychwycić charakterystyczne drżenie ekranu. Jak wypada jakość audio w takim urządzeniu? Targi może nie są najlepszym miejscem do testów, ale nawet tam bez cienia wątpliwości stwierdziłem, że jakość dźwięku jest nieporównywalnie lepsza niż w tradycyjnych telewizorach. Większa moc, większa głębia czy nawet zwiększony z tego powodu realizm - tym charakteryzuje się dźwięk wydobywający się bezpośrednio z ekranu.

CES 2019: TV LG OLED Z9 8K oraz zwijany LG SIGNATURE OLED R

CES 2019: Panasonic OLED GZ2000 z HDR Dolby Vision oraz HDR10+

CES 2019: Telewizory Sony 8K - firma stawia na wysoką rozdzielczość

Telewizory na targach CES 2019 - cztery różne podejścia firm

Na targach CES istotną rolę odgrywały także technologie wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości. W przypadku tego pierwszego mowa głównie o goglach HTC Vive Pro Eye, które mnie wręcz zachwyciły. Redukcja okablowania, możliwość dodatkowego sterowania oczami dzięki implementacji systemu śledzenia wzroku Tobii Eye Tracking czy w końcu znacznie większa wygoda użytkowania w porównaniu do pierwotnej wersji gogli Vive. To tylko niektóre aspekty, które ostatecznie powodują iż granie w VR znacząco się poprawiło. Jest jednak jedna duża wada - cena, która odpycha wiele osób od technologii i powoduje, że wciąż jest ona zamknięta tylko dla osób, które są w stanie sobie pozwolić na wydatek około 6 tysięcy złotych i to nie licząc kosztów wydajnego PC, który musi udźwignąć gry w takich warunkach. Na targach CES prezentowano także wiele innych rozwiązań z zakresu rzeczywistości wirtualnej oraz rozszerzonej. Spodobała mi się maszyna o nazwie Hurricane 360 VR Simulator Ride. Daje ona bardzo realistyczne doznania, bowiem nie tylko widzimy przez gogle grę, w której korzystamy z różnych atrakcji wesołego miasteczka - diabelski młyn, kolejki górskie czy inne karuzele. Hurricane 360 VR Simulator Ride sprawia, że autentycznie czujemy się jakbyśmy na żywo brali udział w szalonych wyścigach. Potrafi on bowiem nie tylko ruszać się na boki, ale także całkowicie obracać się w 360 stopniach. Na targach wyglądało to bardzo ciekawie i nie jestem pewny, czy wszyscy byliby odważni by usiąść na takim stanowisku.

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [8]

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [9]

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [10]

HTC Vive Pro Eye - sprawdzamy gogle z techniką śledzenia wzroku

Lenovo Smart Clock - inteligentny budzik z Google Assistant

CES 2019: Lenovo Smart Tab M10 i P10 - tablety ze stacją dokującą

CES 2019: Mushkin prezentuje dyski SSD PILOT-E oraz HELIX-L

CES 2019: Audi Aicon

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [11]
Źródło: Glitched Africa

CES 2019: Mercedes Benz Vision Urbanetic

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [12]
Źródło: Glitched Africa

CES 2019: Aisin I-Mobility Type-C

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [13]
Źródło: Glitched Africa

CES 2019: KIA Taxi READ.ME Fleet Concept

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [14]
Źródło: Glitched Africa

CES 2019: Projekt notebooka hybrydowego ASUS ROG Mothership GZ700

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [15]

CES 2019: Notebook Dell Alienware Area 51M z wymiennym procesorem oraz kartą RTX 2080

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [16]

Panasonic OLED GZ2000 obsługujący jednocześnie Dolby Vision oraz HDR10+

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [17]

CES 2019: Robot Sony Aibo przypominający psa

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [18]

CES 2019: Koncept samochodu przyszłości od firmy Mercedes-Benz

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [19]
Źródło: Review Journal

CES 2019: Bell Nexus aerial taxi - prototyp latającej taksówki dla czterech osób. Projekt ma ruszyć pełną parą w 2023 roku w USA.

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [20]
Źródło: Review Journal

CES 2019: Telewizor Skyworth OLED "Great Waterfall" z głośnikami w formie soundbara umieszczonymi nad ekranem

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [21]

CES 2019: Telewizor Skyworth Crystal Sound OLED z głośnikami umieszczonymi w ekranie

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [22]

CES 2019: Projekty kabli HDMI zgodnymi ze specyfikacją HDMI 2.1 i przepustowością 48 Gbps

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [23]

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [24]

CES 2019: W gąszczu nowych technologii nie zabrakło również nieco klasycznego retro ;-)

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [25]

CES 2019: Telewizor TCL "Cinema Wall" o przekątnej 118 cali i rozdzielczości 4K

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [26]

CES 2019: Okulary firmy MusicLens z wbudowanymi głośnikami - redaktor był zadowolony z jakości dźwięku ;-)

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [27]

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [28]

CES 2019: Jedna z najbardziej oryginalnych obudów jakie widziałem - In Win Z Tower

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [29]

Podsumowanie targów CES 2019 - Sztuczna Inteligencja numerem 1 [30]

Podczas targów CES 2019 zdecydowanie dominowały tematy związane ze sztuczną inteligencją, robotyką oraz pojazdami przyszłości. Na szczęście nie zabrakło także nowości wśród klasycznych podzespołów komputerowych.

Nie brakowało także sprzętu i technologii przywodzącej na myśl raczej mniej lub bardziej odległą przyszłość. Okulary z zamontowanymi głośnikami, przez które możemy słuchać muzyki, miniaturowe wyrzutnie pocisków (oczywiście wirtualnych, nie prawdziwych), roboty-psy, które zachowują się niemal jak żywe czy autonomiczne samochody przyszłości, których design daleko odbiega od dzisiejszych standardów. To tylko niektóre pomysły firm na to, jak przedstawić przyszłość branży technologicznej. Mnóstwo urządzeń, których fundamentem jest sztuczna inteligencja pokazuje, że ten kierunek jest obierany przez wiele firm i to właśnie w stronę AI zmierza branża IT. Pojazdy przyszłości, roboty i wirtualna/rozszerzona rzeczywistość - z mojego punktu widzenia to właśnie na takich punktach skupiano się w tym roku w Las Vegas. Na szczęście jednak nie zapomniano także o bardziej tradycyjnych technologiach związanych z komputerami. Prezentacje kart graficznych, procesorów, pamięci RAM czy dysków, a nawet dziwacznych obudów pokroju In-Win Z Tower są tego dobitnym dowodem. Dla mnie natomiast możliwość zobaczenia targów CES to było takie małe marzenie, które w tym roku udało się spełnić. Las Vegas na kilka dni zmienia się w prawdziwą mekkę wszystkich osób, które choć w części są zafiksowane na punkcie nowych technologii.

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 1

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.