NVIDIA GeForce RTX 2000 Mobile - Wiemy jak wyglądają chipy
Dwa dni temu NVIDIA oficjalnie zapowiedziała nową generację kart graficznych dla wydajnych notebooków do gier. Turing w postaci układów TU104 oraz TU106 już za kilka tygodni będzie dostępny w laptopach, z kolei podczas targów CES kolejni producenci prezentują nam swoje nowości, które już niedługo będą w sprzedaży. Jako, że na targach jestem osobiście, nie mogłem odmówić sobie możliwości obejrzenia chipów graficznych w nowych notebookach. Tym samym jako pierwsza redakcja w Polsce i z pewnością jedna z nielicznych na świecie prezentujemy wam chipy graficzne NVIDIA Turing TU104 oraz Turing TU106, które w postaci kart NVIDIA GeForce RTX 20x0 oraz RTX 20x0 Max-Q pojawią się wkrótce w laptopach.
Na targach CES miałem unikalną możliwość dobrania się do chipów graficznych NVIDIA GeForce RTX Mobile. Możecie zobaczyć jak prezentują się m.in. GeForce RTX 2060 oraz GeForce RTX 2080 (Max-Q).
Jak wspomniałem w premierowym materiale, tym razem w sprzedaży pojawi się więcej chipów graficznych w laptopach, bowiem debiutują zarówno wersje normalne jak również odchudzone Max-Q Design, które na dodatek pojawią się w aż czterech wariantach. Na pewno trzeba będzie zwracać szczególną uwagę na wybór notebooka z NVIDIA GeForce RTX 20x0 Max-Q Design, bowiem różne wersje GPU będą kryły się pod tymi samymi nazwami. W przypadku normalnych wersji kart tego problemu nie będzie, ponieważ GeForce RTX 2060, RTX 2070 oraz RTX 2080 będą dostępne tylko w jednej wersji. Należy również pamiętać, że w przypadku Turingów Max-Q różnice w wydajności w stosunku do normalnych wersji mobile mogą być większe niż w przypadku Pascali. Jest to związane nie tylko ze znacznie niższym taktowaniem rdzenia, ale także niższym efektywnym taktowaniem pamięci GDDR6 (12 Gbps zamiast 14 Gbps - 1500 MHz zamiast 1750 MHz). To skutkuje niższą przepustowością pamięci (384 GB/s zamiast standardowych 448 GB/s), sprawiając że różnice w specyfikacji będą już bardziej uwypuklone.
Na zdjęciach widać dwa chipy graficzne Turing TU104 - na pierwszym zdjęciu mamy normalną wersję RTX 2080, w drugim przypadku jest to RTX 2080 Max-Q Design. Co ciekawe rdzenie nie wyglądają identycznie. Na trzecim zdjęciu z kolei prezentuje się rdzeń TU106 z 6 kościami GDDR6. Jest to więc oczywiście GeForce RTX 2060, jednak sam rdzeń graficzny będzie także identycznie wyglądał w notebookach z RTX 2070. Różnica polega na wyłączeniu 6 bloków SM w słabszym GPU. W dwóch z trzech notebooków pojawiły się kości GDDR6 od Samsunga, w trzecim z kolei są zamontowane układy od Microna. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku wydajniejszych urządzeń fabryczne zegary zostaną podniesione, zwiększając tym samym TDP karty. Tyczy się to m.in. notebooka ASUS Mothership, w którym zastosowano układ NVIDIA GeForce RTX 2080. W tym wypadku taktowanie GPU Boost 4.0 wynosi 1755 MHz zamiast standardowych 1590 MHz.
Powiązane publikacje

HP zapłaci miliony za oszukiwanie klientów. Wodoodporne klawiatury okazały się fikcją. Które modele objęto pozwem?
26
Microsoft Surface Laptop 7 AI z procesorami ARM Snapdragon X Elite zostały oznaczone jako często zwracane
25
Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
40
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23