AMD i NVIDIA - Udział w rynku GPU od 2003 roku do teraz
Naprawdę długo zastanawiałem się, czy podjąć temat udziału AMD i NVIDII w rynku kart graficznych... Wojna pomiędzy zwolennikami jednej i drugiej firmy przybiera na sile, a nikt nie chce przecież dalszego rozlewu krwi - ale czy da się zapobiec morderczej walce tzw. fanbojów i hejterów? Cóż, każdy ma swoje argumenty i broni swojej racji jak własnych pleców, ale nie zawsze dane jest nam obserwować sensowną dyskusję. Informacje pojawiające się w sieci bywają korzystne dla jednej i drugiej strony - tym razem to NVIDIA razem ze swoimi zwolennikami stanie na piedestale i będzie mogła cieszyć się ze swojej pozycji w segmencie kart graficznych. Dlaczego? Najnowszy wykres opublikowany w Internecie niemal idealnie przedstawia lepsze i słabsze momenty AMD (ATI) oraz NVIDII. Naszą wirtualną podróż rozpoczynamy od trzeciego kwartału 2003 roku, kiedy to ATI posiadało w ofercie m.in. modele 9600XT, 9800XT oraz AIW 9600 Pro.
Pierwszy kwartał 2015 roku był najgorszym okresem w historii kart graficznych Radeon. Mówimy oczywiście o udziału w rynku.
Niemal dwanaście lat temu udział "czerwonych" akceleratorów w sprzedaży wynosił 40%, natomiast NVIDIA mogła pochwalić się wynikiem 53%. Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj takie statystyki AMD brałoby w ciemno, gdyż obecna sytuacja na rynku GPU jest dosłownie tragiczna dla producenta z Sunnyvale. Na samym końcu widzimy, iż czwarty kwartał 2014 roku (i kilka kolejnych miesięcy) to najgorszy okres w historii dedykowanych GPU od Advanced Micro Devices jeśli chodzi o udział w sprzedaży.
NVIDIA posiadająca w ofercie najnowsze Maxwelle cały czas zwiększa swoją przewagę nad konkurentem - karty graficzne GeForce GTX stanowiły aż 76% rynku w Q1 2015, natomiast modele AMD Radeon zagarnęły zaledwie 24%. Od wielu miesięcy nie widzieliśmy żadnego nowego akceleratora ze stajni "czerwonych", także trudno oczekiwać polepszenia sytuacji w drugim kwartale - ewentualne wprowadzenie serii Radeon R9 300 nastąpi już w Q3, więc udział AMD może w czerwcu wynieść nie więcej niż 20% (czysta spekulacja).
Źródło: WCCF Tech