TSMC przygotowuje się do budowy fabryki, która będzie produkowała chipy w procesie technologicznym 1 nm
W obecnej chwili bazą dla postępu w branży półprzewodników jest zmniejszanie procesu technologicznego. Już wkrótce najbardziej zaawansowane chipy będą wykonane w procesie 2 nm. Ich masowa produkcja powinna rozpocząć się w 2025 roku. TSMC ma jednak zaawansowane plany, które przewidują, że w stosunkowo nieodległej przyszłości powstanie ośrodek produkujący 1-nm chipy. Byłoby to osiągnięcie istotnej granicy w tej branży.
Już za pięć lat TSMC może być gotowe do produkcji chipów w procesie technologicznym 1 nm. Ma to pozwolić na integrację nawet biliona tranzystorów. Budowa odpowiedniej fabryki na Tajwanie jest już planowana.
TSMC o krok od otwarcia pierwszej fabryki w Japonii. Nie będzie to jednak najbardziej zaawansowany ośrodek produkcyjny
Nie jest wielkim zaskoczeniem, że to właśnie TSMC chce być pierwszą firmą, która dostarczy chipy w tym procesie technologicznym. Powstają plany, których celem będzie urzeczywistnienie tego przedsięwzięcia. Najbardziej zaawansowana fabryka chipów na świecie powstanie prawdopodobnie w powiecie Chiayi, w południowej części Tajwanu. Prognozuje się, że łączny koszt budowy ośrodka produkującego w procesie 1 nm wyniesie około 32 mld dolarów. Całość ma zajmować 100 hektarów i zostać podzielone w proporcjach 60:40 na fabrykę chipów oraz ośrodek zajmujący się ich pakowaniem. Na Tajwanie powstają też placówki produkcyjne dla chipów w procesie 2 nm.
TSMC świętuje otwarcie nowego centrum badawczo-rozwojowego na Tajwanie, które ma przynieść zanaczące postępy litograficzne
Wstępne plany zakładają, że TSMC będzie gotowe do produkcji 1-nm chipów w 2030 roku. Proces będzie prawdopodobnie nosił nazwę TSMC A10 i pozwoli na integrację nawet biliona tranzystorów w chipsetach bazujących na stosach 3D. Warto odnotować, że A10 będzie następcą procesu A14 (1,4 nm), który powinien zadebiutować w okolicach roku 2027 lub 2028. Biorąc pod uwagę dotychczasowy rozwój, można przypuszczać, że TSMC pozostanie liderem technologicznym w zakresie produkcji chipów, o ile sytuacja geopolityczna tego regionu świata nie ulegnie dalszej komplikacji.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4