Meta wprowadza szyfrowanie end-to-end dla użytkowników Messengera, ale nie dla wszystkich jednocześnie
W ciągu najbliższych kilku miesięcy Meta będzie stopniowo rozszerzać szyfrowanie od końca do końca (end-to-end, E2EE) na wszystkich użytkowników Messengera. Funkcja ta czyni wiadomość wysłaną pomiędzy użytkownikami zupełnie tajną. Odczytać ją w formie jawnej mogą jedynie jej nadawca i odbiorca. To jest bardzo istotna cecha komunikatora z punktu widzenia prywatności użytkowników, jednak zawsze była cierniem w oku dla służb specjalnych.
W ciągu najbliższych kilku miesięcy Meta będzie stopniowo rozszerzać szyfrowanie end-to-end na wszystkich użytkowników Messengera. To jest bardzo istotna cecha komunikatora z punktu widzenia prywatności.
Meta: domyślne szyfrowanie end-to-end dla aplikacji Messenger i Instagram najwcześniej w 2023 roku
"Stopniowo" jest tutaj słowem kluczowym, ponieważ Meta wybierze losowo czaty, które otrzymają szyfrowanie en-to-end. Po wybraniu wszyscy użytkownicy na wybranym czacie zostaną powiadomieni, że aplikacja ma teraz dodatkową warstwę ochrony. Uzasadnieniem procesu losowego wyboru jest ochrona przed przeciążeniem własnej infrastuktury jak i stopniowe oswajanie użytkowników z wdrażaną funkcją. Ponadto Meta będzie testować, czy E2EE będzie domyślnym ustawieniem dla Messengera w tym okresie. Jeśli więc jesteś jednym z niewielu szczęśliwców, którzy zostaną wybrani jako pierwsi, zainstaluj aktualizację tak szybko, jak to możliwe, aby uzyskać optymalne bezpieczeństwo.
Messenger z obsługą szyfrowania w czatach grupowych i połączeniach już dla wszystkich. Jest coś jeszcze
Warto wspomnieć, że WhatsApp, będący również w posiadaniu Meta, od lat oferuje szyfrowanie end-to-end. Nestety komunikator borykał się z dużym problemem, którym są błędy pozwalające na wykonywanie dodatkowego kodu w ramach aplikacji. Pojawiły się oskarżenia dotyczące współpracy z rządami i służbami specjalnymi, w ramach której komunikator pozostawia tylną furtkę dla władz. Obecnie najpewniejszym komunikatorem z pełnym szyfrowaniem jest Signal. Komunikator ten bazuje na oprogramowaniu o otwartym kodzie źródłowym i jest rozwijany przez niezależną organizację non profit. Miejmy nadzieję, że obecne postulaty wysuwane przez USA i Unię Europejską nie spowodują przejścia szyfrowanych komunikatorów do historii.
Powiązane publikacje

Miliony użytkowników Google Chrome ofiarami ataku. Adblock for Chrome, WAToolkit i inne rozszerzenia zostały zainfekowane
42
DeepSeek rodzi poważne obawy o cyberbezpieczeństwo. W łatwy sposób uzyskano dostęp do bazy danych nowej usługi
46
Siri podsłuchuje użytkowników? Apple oficjalnie odpowiada. Prywatność użytkowników jest dla firmy najważniejsza
65
Siri okazała się szpiegiem, który podsłuchuje użytkowników. Apple zgodziło się zapłacić milionowe odszkodowanie
104