Meta: domyślne szyfrowanie end-to-end dla aplikacji Messenger i Instagram najwcześniej w 2023 roku
Facebook, jeszcze przed rebrandingiem, którego efektem było powstanie marki Meta, planował uruchomienie domyślnego szyfrowania end-to-end na platformach komunikacyjnych Messenger oraz Instagram. To istotne z punktu widzenia prywatności użytkowników, którzy chcą zadbać o to, aby nikt nie był w stanie odczytać treści wiadomości. Przynajmniej w teorii, gdyż jak pokazuje praktyka, nie ma metod idealnych, szczególnie jeśli mówimy o zastosowaniach czysto konsumenckich. Meta od dawna stosuje podobne mechanizmy w aplikacji WhatsApp i co ważne, działają one domyślnie. W przypadku Messengera sprawy mają się nieco inaczej. Nie oznacza to, że komunikator nie oferuje szyfrowania. Przeciwnie, oferuje, ale w nieco odmiennej formie. To ma się jednak zmienić.
Meta włączy domyślne szyfrowanie wiadomości end-to-end na Instagramie i Messengerze dopiero za dwa lata. Powodu opóźnienia należy dopatrywać się w kwestii bezpieczeństwa.
Metadane i dane - skarbnica wiedzy o nas i o naszych zwyczajach
Początkowo Facebook (aktualnie – Meta) miał uruchomić szyfrowanie end-to-end w komunikatorach Messenger i Instagram najpóźniej w 2022 roku. Tak się jednak nie stanie, gdyż jak dowiadujemy się z komunikatu The Guardian, mechanizm zostanie aktywowany najwcześniej w 2023 roku. Na dobrą sprawę również to nie jest do końca pewne. Na przeszkodzie staje bowiem bezpieczeństwo. Okazuje się bowiem, że skuteczne szyfrowanie nie pozwala uzyskać usługodawcy wglądu do treści komunikacji. Nie byłoby to niczym złym, gdyby nie jeden fakt. Meta nie będzie mogła pomóc w wykrywaniu przestępstw i naruszeń. Rządy wielu krajów sprzeciwiają się szyfrowaniu i domagają się, aby producenci i twórcy aplikacji tworzyli swoiste tylne furtki pozwalające odpowiednim służbom uzyskać dostęp do wiadomości.
Aplikacje zdrowotne a prywatność i bezpieczeństwo danych. Warto zwrócić uwagę na szczegóły
Wszystko wskazuje na to, że na ten moment bezpieczeństwo użytkowników serwisu społecznościowego oraz komunikatorów stawiane jest ponad kwestią prywatności. Ma to swoje dobre i złe strony, natomiast zastanawiające jest to, dlaczego nie ma przeszkód przed tym, aby szyfrowanie było domyślnie włączone w WhatsAppie, który jest przecież własnością Meta. Na koniec jedna istotna uwaga – szyfrowanie jest dostępne w Messengerze nawet teraz, ale musimy aktywować funkcję „tajne wiadomości” każdorazowo dla wybranej konwersacji.
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
15
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17