Intel wystawił na sprzedaż główną europejską siedzibę w Wielkiej Brytanii. Firma korzystała z nieruchomości od 1982 roku
Intel od pewnego czasu zmaga się z problemami finansowymi, które są m.in. pokłosiem problemów ze stabilnością procesorów Intel Core 13. i 14. generacji oraz bardzo niską rentownością działu Intel Foundry, odpowiadającego za produkcję układów półprzewodnikowych. Firma, oprócz licznych zwolnień oraz zbywania udziałów i akcji w innych przedsiębiorstwach, postanowiła wystawić na sprzedaż swoją główną europejską siedzibę w Swindon w Wielkiej Brytanii.
Intel wystawił na sprzedaż główną europejską siedzibę w Swindon w Wielkiej Brytanii, wartą 9 milionów funtów brytyjskich. Nieruchomość była wykorzystywana przez firmę od 1982 roku. Oficjalnym powodem jest zmiana strategii i eliminacja niewykorzystanej przestrzeni.
Intel może mieć nowego inwestora. Apollo Global Management chce wpompować w firmę miliardy dolarów
Główna europejska siedziba Intela w Swindon, w Wielkiej Brytanii, zajmuje 12,47 akra, czyli 5,2 hektara powierzchni. Firma z Santa Clara powierzyła sprzedaż tego terenu, wraz z trzema budynkami, kanadyjskiej firmie Colliers International. Lokalizacja jest dobrze skomunikowana z centrum miasta i posiada w pobliżu liczne sklepy oraz restauracje, co czyni ją atrakcyjną zarówno dla mieszkalnictwa, jak i dla centrów badawczo-rozwojowych, serwerów obliczeniowych, obszarów przemysłowych oraz innych alternatywnych zastosowań. Rzecznik prasowy Intela jako przyczynę sprzedaży podał zmianę globalnej strategii nieruchomości firmy, mającą na celu eliminację niewykorzystanej przestrzeni oraz skupienie się przedsiębiorstwa na mniejszej liczbie lokalizacji. Można zatem powiedzieć, że Intel prowadzi szeroko zakrojoną optymalizację kosztów.
Intel nie wybuduje na razie ośrodka produkcyjnego w Polsce. Inwestycja została oficjalnie wstrzymana
Obecnie główna europejska siedziba Intela zatrudnia około 1000 pracowników, którzy najprawdopodobniej zostaną przeniesieni do placówek w Irlandii i Niemczech. Na ten moment nie wiadomo, czy firma przewiduje zwolnienia części personelu. Wiadomo jednak, że całkowite opuszczenie lokalizacji w Swindon ma nastąpić po 31 stycznia 2025 roku. Nie podano oficjalnej wartości kompleksu, jednak branżowe źródła szacują jego wartość na 9 milionów funtów brytyjskich, co stanowi równowartość około 46,23 milionów złotych.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
76