Intel nie wybuduje na razie ośrodka produkcyjnego w Polsce. Inwestycja została oficjalnie wstrzymana
Ostatnie miesiące były trudne dla Intela. Obok problemów ze stabilnością procesorów Raptor Lake i Raptor Lake Refresh, firma musi borykać się z niebyt dobrymi wynikami finansowymi. To oczywiście oznacza konieczność dokonywania cięć w różnych obszarach działalności. Obejmą one także budowę nowych placówek produkcyjnych. Ośrodek Intela miał powstać także w Polsce. Wiemy już, że tak się nie stanie, przynajmniej w najbliższym czasie.
Intel poinformował o wstrzymaniu na co najmniej dwa lata budowy ośrodka produkcyjnego w pobliżu Wrocławia. Powodem tej decyzji jest pogarszająca się kondycja finansowa przedsiębiorstwa.
Intel Arrow Lake oraz Lunar Lake mają być odporne na niestabilność związaną ze zbyt wysokim napięciem Vmin
Budowa placówki produkcyjnej w Polsce została ogłoszona w czerwcu 2023 roku. Wątpliwości czy inwestycja zostanie rzeczywiście zrealizowana pojawiały się zaś między innymi we wrześniu bieżącego roku. Teraz zostało to oficjalnie potwierdzone w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji, wypuszczonym wczoraj (16 września) późnym wieczorem. Przedstawiciel polskiego rządu rozmawiał z dyrektorem generalnym Intela - Patem Gelsingerem. Amerykańska firma postanowiła oficjalnie wstrzymać inwestycję w pobliżu Wrocławia. Obecnie mówi się o pauzie na co najmniej dwa lata, ale nie ma żadnej gwarancji, że budowa placówki po upływie tego okresu rzeczywiście ruszy. Wynika to bezpośrednio z powodów decyzji Intela. Należy do nich oczywiście pogarszająca się kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Przedsięwzięcie mogłoby doczekać się realizacji tylko, jeśli doszłoby do radykalnej poprawy wyników spółki w najbliższej przyszłości. Gwarancji, że tak się stanie niestety nie ma.
Płyty główne z chipsetem Intel Z890 będą używały profilu Intel Default Settings. Ma to wyeliminować ryzyko niestabilności CPU
Warto odnotować, że wstrzymana została także budowa fabryki w Niemczech, która miała ściśle współpracować w polskim ośrodkiem. W tym przypadku także mówi się o zawieszeniu inwestycji na co najmniej dwa lata. Trudno jednak oszacować, jakie są realnie szanse na kontynuację obu przedsięwzięć po tym terminie. Warto przypomnieć, że umiejscowiona w okolicach Wrocławia placówka miała kosztować około 4,6 mld dolarów, z czego znacząca część byłaby pokryta z pieniędzy publicznych. W nowym zakładzie miało zostać zatrudnionych około 2 tys. osób. Jak deklaruje Minister Cyfryzacji - Krzysztof Gawkowski - Polska jest otwarta na inne inwestycje z branży półprzewodników. Należy jednak zauważyć, że pozyskanie tego typu przedsięwzięć nie jest łatwe i wymaga zaangażowania pokaźnej kwoty ze środków publicznych.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
39
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
74