Google pracuje nad tym, aby na platformie YouTube pojawił się dubbing zasilany przez Sztuczną Inteligencję
Bariera językowa często okazuje się w naszym życiu murem nie do przejścia. Czasami chcąc się dowiedzieć konkretnej rzeczy w danym temacie, musimy posiłkować się translatorem, aby zrozumieć przedstawioną treść. Podobnie jest obecnie na platformie YouTube. Wiele osób tworzy interesujące nas materiały, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie zrozumieć całą zawartość, ponieważ nie mówią oni w naszym ojczystym języku. Wszystko zmierza ku zmianom.
Google stara się wprowadzić dubbing do materiałów wideo umieszczonych na platformie YouTube. Rozwiązanie wspomagane przez AI może się przyczynić do wielu pozytywnych zmian.
YouTube może uniemożliwić oglądanie filmów w przypadku, gdy użytkownik korzysta z rozszerzeń blokujących reklamy
Informacje pochodzą z kończącego się dzisiaj wydarzenia VidCon. W związku ze wspomnianymi we wstępie problemami, opracowywane jest rozwiązanie, które może w istotny sposób przyczynić się do lepszego zrozumienia treści w serwisie YouTube. Każdy przecież odniesie wymierną korzyść, oglądając materiał z głosem, który komunikuje się w naszym języku. Google od lat pracuje nad projektem Aloud w wewnętrznym dziale badawczo-rozwojowym nazywanym Area 120. Narzędzie najpierw dokonuje transkrypcji treści w materiale wideo, czyli mówiąc prościej, wypowiedziane przez nas słowa zostają przekształcone w tekst. Następnie możemy zobaczyć, czy cały proces został wykonany prawidłowo, czy jednak potrzeba nanieść kilka poprawek. Po zatwierdzeniu tworzony jest automatyczny dubbing w wybranym przez nas języku. Wydaje się więc, że te banalnie proste rozwiązanie, może być jedną z najciekawszych funkcji ostatnich lat.
YouTube Premium z pięcioma nowymi funkcjami. Wśród nich lepsza jakość obrazu w rozdzielczości Full HD
Jednak żeby nie było tak kolorowo - funkcja jest jeszcze rozwijana i dostępna zaledwie w kilku językach: angielskim, hiszpańskim, portugalskim oraz hindi. Prace nad wprowadzeniem następnych cały czas trwają. Według stanowiska Alphabet obecnie setki twórców na platformie YouTube testuje to rozwiązanie. Głos na ten moment nie współgra z postaciami, jakie widzimy na wideo, jednak z czasem (dokładniej na początku 2024 roku) ma się to zmienić. Wtedy też ruch warg lub emocje widoczne na twarzy zostaną zsynchronizowane z dubbingowanym głosem. Jeśli chcemy zobaczyć przykład, jak działa ta technologia, możemy odtworzyć wideo poniżej, kliknąć ikonkę zębatki i w opcji Ścieżka dźwiękowa wybrać inny język - w czasie rzeczywistym zostanie dokonana zmiana. Jak prezentują się efekty? Przekonajmy się sami.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57