AMD utknęło w 28-nanometrowym procesie technologicznym?
Sytuacja AMD na rynku procesorów nie wygląda zbyt dobrze - Intel cały czas powiększa przewagę nad konkurencyjnymi jednostkami APU i FX w niemal każdym segmencie, a na horyzoncie wciąż nie widać odpowiedzi "czerwonych" na układy Haswell Refresh lub Devil's Canyon. Jeśli przejdziemy do analizy rynku kart graficznych, to tutaj zauważamy już nadchodzącą poprawę, a mianowicie planowany debiut modeli z serii Radeon 300. Z czego wynika taka, a nie inna pozycja Advanced Micro Devices w segmencie podzespołów komputerowych? Trudno powiedzieć... Wszelkie problemy z gonieniem konkurencji mogą wynikać nie tylko ze złego zarządzania, niedopracowanych projektów lub strategii, ale także ze zmniejszonych wydatków na rozwój technologii. Zostawmy na razie wewnętrzne sprawy AMD i zajmijmy się kluczową kwestią, która zależy nie tylko od samego producenta.
Powodem takiego stanu rzeczy jest ograniczenie możliwości produkcyjnych u partnerów.
W ubiegłym roku w sieci mogliśmy znaleźć wiele plotek mówiących o tym, że twórca procesorów APU wykorzysta 20-nanometrowy proces technologiczny zapewniany przez TSMC do wytwarzania wybranych produktów w 2015 roku. Wszyscy spodziewaliśmy się wtedy przeniesienia produkcji nowych kart graficznych Radeon 300 właśnie do wspomnianej litografii, ale jak dobrze wiemy - wszystkie rdzenie są w dalszym ciągu wytwarzane w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Jednak NVIDIA również nie wykonała kroku naprzód i obydwa koncerny znajdują się w identycznej sytuacji.
Do czego więc może zostać wykorzystania 20-nanometrowa litografia? Wierząc doniesieniom z sieci opartych na informacjach pochodzących od AMD, firma planuje uruchomienie produkcji procesorów Skybridge, Nolan oraz jednostek APU dla konsol nowej generacji, czyli PlayStation 4 oraz Xbox One. Na razie jednak żaden ze wspomnianych projektów nie doczekał się realizacji, co oznacza przesunięcie wprowadzenia 20-nanometrowych produktów na drugą połowę tego roku lub nawet ostatni kwartał.
Źródło: KitGuru
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4