Za dużo inwestycji na Tajwanie. Brakuje ludzi, energii, wody
Jednym z krajów, które bardzo skorzystały na wojnie handlowej pomiędzy w Pekinem, a Waszyngtonem jest bez wątpienia Tajwan. To niewielkie, wyspiarskie państwo ma powierzchnię 35 tys. km². Dla porównania Polska zajmuje 312 tys. km². Tajwan zamieszkuje 23 mln ludzi. Miejscowe firmy z branży półprzewodników, elektroniki i telekomunikacyjne stają się jednak powoli ofiarami własnego sukcesu. Od czasu rozpoczęcia zmagań Chiny - USA znacznie zwiększyły one swoje lokalne inwestycje. Jednak niedobory wody, energii elektrycznej, pracowników wszelkiego szczebla i ziemi mogą wpłynąć na realizację ich projektów, zwłaszcza tych związanych z aplikacjami Big Data, AI i IoT. Na niedawnej konferencji Amerykańskiej Izby Handlowej w Tajpej prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen przedstawiła statystyki wskazujące, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w kraju powstało dodatkowych 76 000 miejsc pracy, a stopa bezrobocia osiągnęła historycznie niski poziom.
Tajwan zmaga się także z brakiem wody, ziemi i potencjalnym niedoborem energii. Rząd chce w związku z tym zwiększyć udział Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w krajowym systemie energetycznym.
Taki skok zatrudnienia przypisała gigantom technologicznym, takim jak Google, Amazon, Microsoft, Micron i Facebook (właśnie otworzył nową siedzibę na wyspie), którzy zaczęli inwestować na Tajwanie, a także projektom rozwojowym krajowych firm. W ostatnim czasie, zezwolenia na inwestycje warte około 3 mld USD, dostały 24 firmy. Kolejnych 50 czeka w kolejce. Jednak statystyki lokalnego ministerstwa gospodarki pokazują, że liczba pracowników w wieku 15-29 lat wyniosła 2.1 mln w 2018 r. i zmniejszyła się o 175 tys. od 2008 r. Związane jest to z niżem demograficznym. Rosnący popyt na pracowników i malejąca podaż pracy dodatkowo pogorszą niedobory siły roboczej na Tajwanie.
TSMC odrabia straty po wpadce z początku tego roku
Tajwan zmaga się także z brakiem wody, ziemi pod nowe inwestycje i niedoborem energii. Rząd chce w związku z tym zwiększyć udział Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w krajowym systemie energetycznym. Energia odnawialna stanowić ma 20 procent całkowitego zapotrzebowania na energię w 2025 roku. Wysiłki rządu w tej kwestii wspierają także firmy z branży. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) ogłosił, że jego nowy obiekt, w którym produkowane będą chipy w litografii 3 nm, powstający w Southern Taiwan Science Park, będzie polegać w 20 procentach na OZE. Pozostałe 80 procent powstawać będzie przy użyciu gazu ziemnego. Fabryka ma konsumować miliard kWh rocznie. TSMC dąży również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 20 procent w 2030 roku.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
76