TSMC rozpoczęło produkcję w procesie technologicznym 2 nm. Na razie jej skala jest bardzo ograniczona
Rok 2025 upłynie pod znakiem dalszego postępu w branży półprzewodników. TSMC jest już na ostatniej prostej do pełnoskalowego wdrożenia procesu technologicznego 2 nm, który posłuży do wytwarzania najbardziej zaawansowanych chipów. Prace postępują szybko, ponieważ tajwańska firma rozpoczęła już właściwą produkcję wafli w tym procesie. Skala jest na razie ograniczona, jednak powinno obyć się bez żadnych znaczących opóźnień.
TSMC rozpoczęło właściwą produkcję wafli w procesie 2 nm. Na razie mowa o około 5 tys. jednostek miesięcznie. Liczba ta będzie jednak szybko rosła i powinna sięgnąć 50 tys. wafli miesięcznie do końca bieżącego roku.
TSMC ujawnia szczegóły procesu technologicznego 2 nm. Umożliwi on maksymalizację wydajności lub efektywności
Produkcja wafli w procesie technologicznym 2 nm ruszyła w fabryce TSMC zlokalizowanej w gminie Baoshan na północno-zachodnim krańcu wyspy. Należy podkreślić, że nie mówimy tutaj o produkcji testowej, która trwała już od jakiegoś czasu, a o początku produkcji właściwej. Jej skala jest na razie ograniczona, bo mówimy tutaj o 5 tys. wafli miesięcznie. Liczba ta będzie jednak rosła i ma osiągnąć w tym roku poziom nawet 50 tys. wafli miesięcznie. W 2026 roku będzie to już około 80 tys. wafli, jednak chodzi tu prawdopodobnie o sumę uzyskiwaną z procesów TSMC N2 oraz TSMC N2P. Wkrótce produkcja ruszy także w innym ośrodku firmy nieopodal miasta Kaohsiung (południowo-zachodni Tajwan).
TSMC może wkrótce rozpocząć produkcję akceleratorów NVIDIA Blackwell w nowo wybudowanej fabryce w USA
Liczby te pokazują, że TSMC nie ma obecnie pełnoprawnej konkurencji w branży półprzewodników. Nie dziwi zatem, że coraz więcej firm chce współpracować z tajwańskim producentem. Duży popyt oznacza zaś oczywiście rosnące ceny, choć już wkrótce mają być wdrożone mechanizmy pozwalające nieco je ograniczyć. Chodzi tu między innymi o usługę CyberShuttle, która pozwoli różnym firmom technologicznym oceniać swoje chipy bazując na tych samych waflach testowych. Pozwoli to zmniejszyć koszty, które wiążą się z produkcją w procesach technologicznych 2 nm.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4