TSMC próbuje załagodzić konflikt z amerykańskimi związkami zawodowymi. Proces budowy fabryki w Arizonie nie jest łatwy
Kultura pracy w firmach zachodnich znacząco różni się od kultury pracy w przedsiębiorstwach z Dalekiego Wschodu. Boleśnie przekonuje się o tym tajwański TSMC, który buduje fabrykę w Arizonie. Start ośrodka Fab 21 znacząco się opóźnia. Najnowsze plany zakładają jego uruchomienie dopiero w 2025 roku. Przyczyną tego stanu rzeczy są między innymi amerykańskie związki zawodowe, ale kierownictwo TSMC pozostaje optymistyczne i aktywnie pracuje nad pokonaniem trudności.
TSMC wyciąga wnioski z konfliktu z amerykańskimi związkami zawodowymi. Jak twierdzi prezes firmy są to bezcenne doświadczenia, a firma pomyślnie zmierza w kierunku pokonania trudności.
TSMC ciągle ma problemy ze znalezieniem pracowników do swojej fabryki w Arizonie. Firma sięga po niestandardowe metody
Budowa fabryk w Stanach Zjednoczonych i Niemczech to bez wątpienia bezcenne doświadczenia dla tajwańskiego potentata. Na Tajwanie związki zawodowe nie są tak aktywne, jak w krajach zachodnich, co wymusza zmianę podejścia firmy w wielu kwestiach. Przykładem są problemy z budową Fab 21 w Arizonie. Kilka miesięcy temu TSMC postanowiło ściągnąć 500 tajwańskich specjalistów, którzy pomogą w uruchomieniu nowego ośrodka produkcyjnego. Krok ten spotkał się ze zdecydowaną reakcją ze strony amerykańskich związków zawodowych, które zaczęły domagać się blokady przyjazdu zagranicznych pracowników i zatrudnienia obywateli USA.
TSMC planuje szersze inwestycje w japońską fabrykę. Firma chwali tamtejszą kulturę pracy
TSMC było w ostatnim okresie mocno krytykowane przez amerykańskie media za konflikt z tamtejszymi związkami zawodowymi. Firma nie jest przyzwyczajona do takich sytuacji, ponieważ na Tajwanie podmiot jest traktowany w sposób szczególny, jako jedna z tarcz ochronnych, które zapobiegają chińskiej inwazji na wyspę. Prezes TSMC – Mark Liu – przyjmuje jednak krytykę mediów z godnością. Jak twierdzi, inżynierowie z racji specyfiki swojej pracy muszą być przygotowani na takie okoliczności. Rozmowy z amerykańskimi związkami zawodowymi nieustannie trwają, a Liu twierdzi, że relacje z nimi są już na tym etapie bardzo dobre. TSMC miało uzyskać bogate doświadczenie z tego swoistego starcia kulturowego, a pokonanie ostatnich trudności to wyłącznie kwestia czasu. Pozostaje mieć nadzieję, że fabryka wystartuje ostatecznie w 2025 roku, ponieważ uniezależnienie od dostaw chipów z regionu Dalekiego Wschodu wydaje się kluczowe.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72