TSMC planuje szersze inwestycje w japońską fabrykę. Firma chwali tamtejszą kulturę pracy
TSMC poczyniło w ostatnim czasie duże inwestycje w zakresie budowy fabryk poza Tajwanem. Nowe ośrodki produkcyjne powstają w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Firma zdaje się pokładać największe nadzieje w przypadku tej ostatniej inwestycji. Pojawiły się ostatnio przypuszczenia, że tamtejsza fabryka może w przyszłości zostać znacząco rozbudowana, a powodem jest między innymi specyficzna kultura pracy Japończyków.
TSMC rozważa znaczące rozbudowanie powstającej w Japonii fabryki, a nawet budowę nowego, bardziej zaawansowanego technologicznie ośrodka. Powodem lepsza kultura pracy i wyższe dofinansowania niż w USA.
TSMC znacząco opóźnia rozpoczęcie produkcji w amerykańskiej fabryce. Prezes firmy bezpośrednio mówi o przyczynach
Ośrodek produkcyjny w Japonii bardzo dobrze rokuje według TSMC. Tamtejsza fabryka nie musi borykać się z problemami, które są charakterystyczne dla budowy w Arizonie. Kierownictwo tajwańskiej firmy jest ponoć sfrustrowane brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w Stanach Zjednoczonych i kłopotami, które sprawiają tamtejsze związki zawodowe. Wszystko to sprawiło, że start produkcji został opóźniony aż do 2025 roku. TSMC chwali także nieoficjalnie japońską kulturę pracy, która znacząco różni się od tej w USA i Europie Zachodniej. Chodzi tu między innymi o skłonność do pracy w nadgodzinach, co może mieć znaczenie w przypadku fabryk działających całodobowo.
TSMC planuje budowę fabryki w Niemczech. Nie będzie to jednak najbardziej zaawansowany technologicznie zakład
Wszystkie kraje, w których powstają nowe fabryki TSMC, zaoferowały wielomiliardowe dofinansowania do ich budowy. Przoduje w nich jednak Japonia, która ma wykazywać bardziej elastyczne podejście. W grę wchodzą też niższe koszty ogólne, wynikające między innymi z bliższej względem Tajwanu lokalizacji. Powody te sprawiają, że TSMC rozważa dodatkowe inwestycje w japoński ośrodek produkcyjny. Ma on zostać rozbudowany w niedalekiej przyszłości (start produkcji planowany jest na 2024 rok), a być może powstanie nawet druga fabryka, która zajmie się wytwarzaniem bardziej zaawansowanych technologicznie chipów. Samo TSMC unika porównywania ośrodków produkcyjnych w USA, Japonii i Niemczech, argumentując, że są to fabryki innego typu. Ostatecznie jednak czynniki, o których mowa powyżej, mocno zachęcają tajwańską firmę do większych inwestycji w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Powiązane publikacje

Apple zmuszony do radykalnej zmiany strategii produkcyjnej. Taryfy Trumpa mogą podnieść koszty łańcuchów dostaw nawet o 46%
39
Tim Sweeney, CEO Epic Games, krytykuje Apple i Google za antykonkurencyjne praktyki i apeluje o zmianę zasad
14
Kolejna kara dla Apple za nadużywanie swojej pozycji. Tym razem sprawa wiąże się z App Tracking Transparency
27
Szykują się podwyżki na rynku pamięci. Firma Micron oficjalnie informuje swoich klientów. Czy w ślad za nią pójdą inni?
36