CoMaps - darmowe mapy na Androida i iOS, które szanują prywatność użytkowników. Bez reklam i działają offline
Nawigowanie po świecie stało się łatwiejsze po stworzeniu systemu nawigacji satelitarnej, który znany jest szerzej jako GPS. Oprócz niego istnieją alternatywy, takie jak Galileo, BeiDou, czy też GLONASS - ale dziś nie o nich. Dzięki nim można korzystać z usług, które mogą nas doprowadzić do (prawie) dowolnego celu. Do najpopularniejszych należą Mapy Google, jednak są inne rozwiązania, które również są bezpłatne, ale stawiają na naszą prywatność. Do takich należy CoMaps.
CoMaps to stosunkowo nowy gracz w segmencie aplikacji do nawigowania po świecie. Powstał on jako alternatywa dla Organic Maps, a do jego zalet należą: otwarty kod, brak reklam, czy też szanowanie prywatności. Właśnie stał się dostępny w Sklepie Google Play i App Store.
Darmowa nawigacja na telefon offline i online w 2025 roku. Na te mapy warto zwrócić uwagę
CoMaps jest owartoźródłowym rozwiązaniem, co oznacza, że jego kod jest publicznie dostępny - w tym przypadku na platformie Codeberg. Twórcy, czyli zaangażowana w rozwój społeczność, zaznaczają, że ich rozwiązanie jest wyjątkowe z kilku powodów. Pierwszy z nich został wspomniany na początku (aspekt Open Source), a dochodzi do niego pełna transparentność w podejmowaniu decyzji, które są publicznie ogłaszane. Do tego to użytkownicy mają wpływ na rozwój usługi. Trzeci powód to cena, a zasadniczo jej brak oraz to, że rozwiązanie nie jest tworzone z myślą o zyskach. Co z kolei oferuje aplikacja, która właśnie pojawiła się w napomkniętym App Store od Apple i Sklepie Google Play, a wcześniej była już dostępna w F-Droid? Planowanie tras bez dostępu do Internetu i respektowanie prywatności (brak zbierania danych, śledzenia, czy też identyfikowania ludzi), a przy tym jej wpływ na zasoby naszego akumulatora ma być niewielki.
Mapy Apple oficjalnie dostępne dla każdego! Wymaganiem (w teorii) jest użycie dedykowanej przeglądarki internetowej
Aplikacja CoMaps oferuje nam widok 3D budynków i prezentuje się całkiem dobrze. Ma też sporo opcji dostępnych z poziomu ustawień. Przetestowałem to rozwiązanie i mogę powiedzieć, że początkowo niespecjalnie przypadło mi do gustu, ale w miarę użytkowania sytuacja się zmieniła. Trzeba mieć na uwadze, że każdy obszar, do jakiego chcemy się dostać lub się z nim zapoznać, musi najpierw zostać pobrany, więc nie można korzystać z map "na żywo", jak w przypadku innych rozwiązań. Za to po procesie pobierania (mapa Polski to niespełna 2 GB) aplikacja może działać zupełnie w trybie offline. Muszę jednak przyznać, że wyznaczanie tras do dalszych miejsc trwa o wiele dłużej, niż w przypadku aplikacji, do której zdążyłem się przyzwyczaić. Nie można też dodać przystanków w trakcie planowania trasy. Niektóre publiczne miejsca, takie jak restauracje, mają kluczowe informacje (np. numer telefonu, godziny otwarcia, czy też strona WWW) na swojej dedykowanej karcie, ale jednak nie wszystkie. Wspomnieć można, że usługa korzysta z danych OpenStreetMap. Jeżeli mamy ochotę sami przetestować omawiane rozwiązanie, to wiemy, gdzie można je znaleźć.
Źródła: It's FOSS, CoMaps, Ikona: Freepik/Flaticon, Grafika mobilna: Immo Wegmann/Unsplash (edytowane)
Powiązane publikacje

Chatboty Meta AI Studio otrzymają możliwość zapamiętywania historii rozmów i kontaktowania się z użytkownikami
2
Google Veo 3, model generujący wideo z dźwiękiem oficjalnie dostępny w Polsce w subskrypcji Google AI Pro
9
Migracja na Windows 11 zaczęła przyspieszać. Strategia Microsoftu zdaje się przynosić oczekiwane rezultaty
93
Ile klatek z DLSS FG, a ile bez? Klient Steam oferuje nowy monitor wydajności. Zmiany dotyczą też Linuksa i trybu Big Picture
48