TSMC ma wciąż olbrzymią przewagę technologiczną nad chińskimi podmiotami. Pojawiły się szacunki, ile może ona wynosić
Nie ma wątpliwości, że firma TSMC ma wyraźną przewagę technologiczną nad chińskimi podmiotami z branży półprzewodników. Niełatwo jest oszacować, na ile dokładnie lat się ona przekłada. W grę wchodzą bowiem rozmaite czynniki, które mogą przyspieszyć lub opóźnić rozwój firm z Państwa Środka. Wydaje się, że najbliższe prawdy informacje na ten temat posiadają władze Tajwanu. Według nich TSMC i jego partnerzy jeszcze przez długi czas mogą spać spokojnie.
Według szacunków przedstawiciela tajwańskich władz, po wdrożeniu procesu 2 nm w przyszłym roku, TSMC osiągnie 10-letnią przewagę technologiczną nad chińskimi podmiotami z branży półprzewodników.
Apple produkuje już część swoich procesorów w fabryce TSMC umiejscowionej w Stanach Zjednoczonych
Chiny pompują pokaźne środki w rozwój rodzimej branży półprzewodników. Pozwala to nadrobić część dystansu, jaki dzieli tamtejsze firmy od ich zachodnich odpowiedników. Inwestycje te nabierają znaczenia zwłaszcza w kontekście sankcji, którymi Państwo Środka jest objęte. W najnowszych smartfonach Huawei Pura 70 można znaleźć chipy wykonane przez SMIC w procesie technologicznym 7 nm. Wywołało to obawy, że chińskie przedsiębiorstwo może być technologicznie już tylko około trzy lata za TSMC. Byłby to niewątpliwie olbrzymi sukces Chin i jednocześnie dowód na to, że sankcje przyczyniły się znacząco do rozwoju tamtejszej branży półprzewodników. Tym informacjom stanowczo zaprzeczył jednak tajwański Minister Narodowej Rady Nauki - Cheng-Wen Wu.
Coraz więcej firm technologicznych inwestuje w rozwój szklanych substratów. Do Intela i AMD dołącza między innymi TSMC
Choć dystans, jaki dzieli firmę SMIC od TSMC zmniejszył się, to wiele wskazuje na to, że nie zostanie on nadrobiony w najbliższej przyszłości. Nie można bowiem zapominać, że także tajwański podmiot rozwija się technologicznie. Jak twierdzi Cheng-Wen Wu, po debiucie procesu 2 nm w 2025 roku, TSMC będzie miało co najmniej 10 lat przewagi nad swoim odpowiednikiem z Państwa Środka. Mowa oczywiście o najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach, ponieważ starsze procesy zapewne w końcu znajdą się w zasięgu SMIC. Kluczowe są w tym przypadku narzędzia EUV. Na skutek nałożonych sankcji, Chiny nie mają do nich w ogóle dostępu i nie zapowiada się, żeby w tej kwestii nastąpił wkrótce jakiś przełom. Wydaje się, że Państwu Środka zależy w tej chwili bardziej na nasyceniu rodzimego rynku mniej zaawansowanych chipów, niż na osiągnięciu realnej konkurencyjności względem TSMC.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4