Świat według programistów: Emacs kontra VIM i wpływy 8-bitów
Serwis edukacyjny z ofertami pracy HackerRank opublikował wyniki badania przeprowadzone na grupie 39 441 programistów z 17 państw. Przedstawiony właśnie 2018 Developer Skills Report wskazuje najbardziej przydatne umiejętności, poszukiwane przez pracodawcó oraz przedziały wiekowe w których najczęściej poznajemy tajniki tworzenia aplikacji i gier. Jak wynika z badania – twórcy programów najczęściej piszą swoje pierwsze aplikacje w wieku od 16 do 20 lat (prawie 50 procent respondentów). Rzadziej rozpoczynają swoją przygodę z kodem komputerowym osoby w wieku 11-15 lat (ponad 21 procent odpowiedzi) i... nieco starsi (przyszli) programiści w wieku 21-25 lat (19,4 procent respondentów).
Programiści przedstawiają swoje preferencje. Ulubione języki: Python, C, C++, JavaScript. Preferowane środowisko pracy: AngularJS, Node.JS i Spring. Edytor kodu może być tylko jeden...
Badane 2018 Developer Skills Report wykazuje zmieniającą się strukturę społeczeństwa: 55-latkowie i starsi programiści rozpoczynali naukę w wieku 16-20 lat (w latach 1979-1983, 51,3%). W grupie 45-54-latków – pierwsze przygody z tworzeniem programów respondenci rozpoczynali w wieku 11-15 lat (1984-1988 rok, 40,9%). W młodszych grupach wiekowych, programiści najczęściej uczyli się pisania aplikacji w wieku 16-20 lat (35-44-latkowie: 31,1%, 25-34-latkowie: 46,6%, 18-24-latkowie: 68,2%). Z przedstawionych danych wyraźnie wyłania się obraz nastolatków wychowanych na początku lat 80. na maszynach 8-bitowych.
Badanie: jak wykorzystywane są drukarki w polskich firmach
Sprawdzono także w jakich państwach najczęściej naukę programowania rozpoczyna się najwcześniej: w wieku 5-10 lat. Najlepiej wyedukowani w tej grupie wiekowej są młodzi Brytyjczycy (10,7% odpowiedzi), Australijczycy (10,3%) oraz Holendrzy (8,9%). Na czwarte miejsce trafili Polacy (7,7% respondentów). Wpływ na pierwsze dwa miejsca w rankingu wczesnego nabywania umiejętności tworzenia programów miała wspólna akcja sieci supermarketów Tesco i firmy Acorn Computers, oferujących szkołom komputery w zamian za dokonane zakupy, zorganizowana w pierwszej połowie lat 90.
GitHub Student Developer Pack. Wartościowe usługi za darmo
Z badań HackerRank wynika także, że zdecydowana większość programistów (74,6%) samodzielnie poznała tajniki programowania, pomimo potwierdzenia swoich umiejętności w szkole i na uczelniach wyższych. Większość programistów poznała przynajmniej cztery języki, planuje naukę kolejnych czterech (najczęściej wymieniane jako kolejny język do opanowania są: Go, Python, Scala i Kotlin). Wśród preferowanych języków programowania najczęściej wskazywane są kolejno: Python, C, C++ i JavaScript. Rośnie popularność TypeScripta i Go. Jako podstawowe źródła wiedzy (oprócz wyspecjalizowanych serwisów internetowych) wymieniane są m.in. kursy na YouTube i książki. Młodsze pokolenia preferują poradniki w formie filmów, nieco starsi programiści – naukę w bardziej tradycyjnej formie.
Trybunał Sprawiedliwości UE: Można odsprzedać oprogramowanie
W ogólnym rankingu najbardziej poszukiwanych umiejętności wskazywane są języki JavaScript oraz Java (prawie 48% odpowiedzi). W przypadku dziedzin związanych ze sprzętem komputerowym, jako najważniejsze języki wymieniane są: C i C++ (58,6% i 55,5% odpowiedzi). Pracodawcy poszukują głównie osób doświadczonych w używaniu środowisk: AngularJS, Node.JS, React i Spring. W większości przypadków (poza React) pokrywa się to z umiejętnościami programistów. Pracodawcy najchętniej zatrudniają ludzi, których podstawowe umiejętności skupiają się na rozwiązywaniu problemów, na drugim miejscu wyróżniana jest sprawność w posługiwaniu się językiem programowania, na trzecim: umiejętność wykrywania błędów. W znacznej mierze pracodawcy zwracają uwagę na doświadczenie oraz portfolio zatrudnianej osoby, mniejszą wagę przykładając do wykształcenia.
Czeski developer grozi recenzentom - nie chcemy złych ocen!
Jako najważniejsze elementy przyciągające zainteresowanie pracowników wymieniane są przede wszystkim zachowanie dobrej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym oraz możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Polacy wyróżniają przede wszystkim dobry zespół oraz złożone i interesujące problemy do rozwiązywania, mniej liczy się dla nich wynagrodzenie. Na kluczowe pytanie w badaniu, w sumarycznie sprowadzające się do pojedynku VIM vs Emacs, druzgocąca większość respondentów (67%) odpowiedziała: VIM.
Apple OS X - Najbardziej dziurawe oprogramowanie w 2015 roku
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4