Niemcy przyrzekają nie wykorzystywać AI do zabijania ludzi
Co roku w Monachium odbywa się spotkanie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jest to największe spotkanie tego typu, gdzie niemieccy politycy od 1963 cyklicznie dyskutują na tematy wojskowe i dotyczące bezpieczeństwa. W tym roku konferencja odbywała się w dniach 16-18 lutego i podjęto na niej temat wydawałoby się mocno futurystyczny, bo poruszający kwestię sztucznej inteligencji w ramach obronności państwa. Nie od dziś możni tego świata marzą o inteligentnych mechach potrafiących rozgromić batalion żołnierzy bez większych strat. Niemcy zdają się jednak traktować ten temat wyjątkowo poważnie: specjaliści z oddziału militarnego Kommando Cyber- und Informationsraum, powołanego 5 kwietnia ubiegłego roku przyjmują w tym temacie jednoznaczne postawę: nie zamierzają produkować zautomatyzowanych systemów służących do zabijania.
Niemieccy politycy podjęli wspólną decyzję: ich państwo nie przyczyni się do produkcji inteligentnych, zautomatyzowanych systemów do zabijania.
Robocop po chińsku: sztuczna inteligencja łapie przestępców
W kwietniu ubiegłego roku nasi zachodni sąsiedzi powołali do życia nową militarną jednostkę organizacyjną o nazwie Kommando Cyber- und Informationsraum, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Wydział do Spraw Cybernetyki i Informacji. Zrzesza on struktury zajmujące się informatyką, cyber-bezpieczeństwem, wywiadem wojskowym, geoinformacją oraz wojną psychologiczną. Kommando Cyber- und Informationsraum zostało zaprzysiężone, by wzmocnić ochronę sieci komputerowych i systemów obronnych bundeswery, a także by rozwijać ofensywne możliwości nowych cyber-technologii. Podczas tegorocznych debat dotyczących bezpieczeństwa mających miejsce w Monachium politycy KCI odnieśli się do problemu poruszonego podczas ostatniego spotkania amerykańskiej Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych. Tam też reprezentanci z 22 krajów świata rozprawiali nad możliwością zdelegalizowania zautomatyzowanych broni takich jak drony, które są na najlepszej drodze aby stać się broniami masowej zagłady.
Sztuczna inteligencja - (nie)bezpieczeństwo dla ludzkości?
Jedną z bezpośrednich pobudek, dlaczego podczas Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych postanowiono podjąć rozmowy na temat śmiercionośnych maszyn był wystosowany w 2017 roku list podpisany przez 115 specjalistów od AI z całego świata, w tym przez Elona Muska. Ostrzegali oni w nim przed zagrożeniami, które mogą wystąpić w momencie kontynuowania rozwoju badań nad tzw. robot killers. Niepokojące jest to, że wielu przedstawicieli świata polityki nie zamierza porzucić swoich dotychczasowych dokonań na rzecz śmiercionośnej technologii argumentując, że zbyt wiele zainwestowano już w tę dziedzinę, aby teraz jej zaniechać. Ostatecznie konferencja zakończyła się chęcią powołania jednostki, która nadzorowałaby użycie tak groźnych rozwiązań. Podczas gdy zdania narodów w tej materii są podzielone, już we wrześniu ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa oznajmiło, że nie będzie kontynuowało prac nad killer robots. Takie samo orędzie wydały właśnie Niemcy, na wspomnianej już konferencji KCI. Możemy więc mieć nadzieję, że futurystyczne wojny zostaną jedynie w obrębie gier komputerowych, chociaż patrząc w stronę wschodnich sąsiadów należy mieć się na baczności. Rosjanie rok temu chwalili się bowiem swoim nowym kosmicznym robotem. FEDOR potrafi prowadzić pojazdy, używać narzędzi oraz... strzelać.
Powiązane publikacje

Oprogramowanie Nintendo Switch 20.0.0 - Wirtualne Karty Gier, GameShare i przygotowanie systemu na premierę Switch 2
1
StarCraft - nowa odsłona legendarnej serii może nie być tworzona przez zespół Blizzarda. Południowokoreańska firma na horyzoncie
18
Ghost of Yōtei - garść informacji o grze twórców Ghost of Tsushima. Nielinearna kampania, historia i inne
6
Klasyka Star Wars wchodzi do GOG Preservation Program, w tym Dark Forces, Battlefront i X-Wing. Wyprzedaż gier z uniwersum
11