Project Athena - poznaliśmy pierwsze certyfikowane notebooki
W trakcie targów Computex w Tajpej firma Intel ujawniła szczegóły dotyczące nie tylko mikroarchitektury Sunny Cove, wykorzystanej w procesorach Ice Lake-U/Y, ale także podzieliła się szczegółami na temat Projektu Athena. Sam producent m.in. procesorów określa ten program, którego celem jest dostosowanie nowych laptopów do wymagań użytkowników, co wcześniej sprawdzane jest poprzez badania rynku w kontekście potrzeb, problemów i oczekiwań użytkowników notebooków. O Project Athena usłyszeliśmy po raz pierwszy na przełomie maja i czerwca, jednak dopiero teraz zdradzono nieco więcej informacji na temat samego procesu certyfikacji. Ponadto Intel poinformował o pierwszych trzech laptopach, które uzyskały stosowny certyfikat, mającym być dodatkową informacją dla potencjalnego odbiorcy.
Intel poinformował o przyznaniu pierwszych certyfikatów w ramach programu Project Athena i przy okazji dowiedzieliśmy się jak wygląda taki certyfikat. Pierwszy trzy urządzenia to Dell XPS 13 7390 2w1, HP Elitebook 1040 oraz HP Elitebook 830.
Intel Ice Lake - oficjalna prezentacja 10 nm mobilnych procesorów
Obecnie wdrażana jest wersja 1.0 Projektu Athena, w którym najbardziej istotny aspekt położono na spójny czas reakcji podczas pracy na zasilaniu akumulatorowym oraz możliwość pracy na baterii w warunkach rzeczywistych przez co najmniej 9 godzin oraz 16 godzin w przypadku lokalnego oglądania filmów z włączonym trybem samolotowym. Dodatkowym, trzecim czynnikiem, jest wybudzenie systemu z trybu uśpienia w czasie poniżej jednej sekundy. Oczywiście te trzy kluczowe aspekty powodują, że sprzęt powinien być zgodny z odpowiednimi standardami oraz mieć dopracowaną warstwę nie tylko hardware'ową ale także software'ową. Specyfikacja, która pomoże w osiągnięciu tych celów, obejmuje dostosowanie następujących wymagań: zgodność komputera ze standardami Thunderbolt 3 oraz Intel Wi-Fi 6 (Gig+), a także przygotowany połączony tryb gotowości (Modern Connected Standby) w następujących obszarach: natychmiastowego działania, wydajności, reagowania, inteligencji, czasu pracy na baterii, łączności oraz obudowy. W kolejnych latach Intel będzie opracowywał kolejne aspekty rozwoju platformy Project Athena.
Intel zaprezentował właśnie logo Projektu Athena, który będzie zarazem certyfikatem potwierdzającym, że dany sprzęt przeszedł szereg odpowiednich testów. Producent informuje iż laptopy zweryfikowane w ramach programu innowacyjnego Project Athena będą wyposażone w identyfikator wizualny "Engineered for Mobile Performance". Producenci komputerów osobistych i sprzedawcy detaliczni będą mogli używać tego identyfikatora w działaniach promocyjnych oraz w sklepach stacjonarnych i online, aby zainteresować konsumentów laptopami, które spełniają wysokie standardy specyfikacji programu. Oczywiście dopiero typowe użytkowanie takiego laptopa oraz niezależne testy potwierdzą, czy za Atheną stoi coś więcej czy mamy do czynienia z kolejnym marketingowym tworem.
Przy okazji ujawnienia loga certyfikatu dowiedzieliśmy się także o pierwszych trzech laptopach, które skorzystają z dobrodziejstw Projektu Athena. Najwięcej wiemy na temat urządzenia konwertowalnego Dell XPS 13 7390 2w1, którego pre-order w USA ruszył dzisiaj, z kolei dostępność spodziewana jest na wrzesień. Sprzęt wyposażony został w procesory Intel Ice Lake-U: Core i3-1005 G1, Core i5-1035 G7 oraz Core i7-1065 G7. Układy będą wspomagane przez pamięć RAM LPDDR4X-3733 w ilości od 4 do 32 GB. Za magazyn danych będzie z kolei odpowiadał dysk SSD PCIe x4 Gen.3 NVMe o pojemności od 256 GB do 1 TB. Sprzęt będzie dostępny w różnych wariantach, a ceny wahają się od 979 USD za najbardziej podstawową wersję do aż 2600 USD za najbardziej rozbudowaną. Oprócz Dell XPS 13 7390 2w1, certyfikat Projektu Athena uzyskali na razie HP Elitebook 1040 i HP Elitebook 830, choć obecnie nie wiemy zbyt wiele o tych laptopach prócz tego, że będą wyposażone w 10 nm procesory Intel Ice Lake-U.
Powiązane publikacje

Nowe laptopy od Hyperbook oferują chłodzenie wodne, układ NVIDIA GeForce RTX 5090 i nawet 192 GB RAM DDR5
38
Kolejny laptop z rozwijanym ekranem. Tym razem jednak rozwiązanie może się okazać praktyczniejsze
23
Apple MacBook Air (2025) oficjalnie zaprezentowany. Dwie wersje rozmiarowe, procesory Apple M4 i obsługa Apple Intelligence
13
Ruszyła przedsprzedaż laptopów z układami NVIDIA GeForce RTX 5090, RTX 5080 i RTX 5070 Ti. Jak wypadają cenowo?
78