Procesor Google Tensor G2 obecny w smartfonie Google Pixel 7a okazuje się różnić od tego, który znajduje się droższych modelach
Premiera 7. serii smartfonów od Google z linii Pixel miała miejsce pod koniec ubiegłego roku. Minęło więc już trochę czasu, jednak dopiero teraz na światło dzienne wychodzą dość ciekawe informacje odnośnie zastosowanego procesora, jakim jest Google Tensor G2. Zarówno budżetowy Google Pixel 7a, jak i standardowy siódmy model oraz wersja Pro posiadają ten sam procesor. Okazuje się, że najtańszy model smartfona posiada w pewnym stopniu dość zmieniony układ.
Pomimo że cała seria smartfonów Google Pixel oznaczona numerem 7 posiada ten sam procesor Google Tensor G2, to w budżetowym modelu różnice w technologii wykonania świadczą na jego niekorzyść.
Google Tensor G2 z nadchodzących Pixeli 7 rozczarowuje wydajnością. Chip przegrywa z zeszłorocznymi flagowymi układami
Na całą sprawę światło rzuciła "leaksterka" z Polski Kamila Wojciechowska. Odkryła ona, że Google w budżetowym modelu swojego smartfona Google Pixel 7a zastosowało inną technologię wykonania procesora - iPoP (Interposer Package on Package), zamiast standardowej FOPLP-PoP (Fan Out Panel Level Packaging). Co ciekawe, za tą drugą odpowiada Samsung i to właśnie z usług tej firmy skorzystało Google przy całym procesie związanym z chipsetem. Prawdopodobnie takie działania ze strony Alphabet były podyktowane lekkim cięciem kosztów, ponieważ wersja procesora z "7a" charakteryzuje się większym wydzielaniem ciepła, ze względu na swoją strukturę. Nietrudno się domyślić, jaki ma to wpływ na ogólną wydajność.
So what's this IPOP stuff about? It seems like Google made a version of Tensor G2 in a worse package, most likely to reduce cost.
— kamila ️⚧️ (@Za_Raczke) June 19, 2023
The implications of this? According to Samsung [3], IPOP is thicker, larger and hotter than FOPLP. pic.twitter.com/tBar4uLhde
Google Pixel 7a oraz Pixel Fold - za nami premiera wyczekiwanego smartfona ze średniej półki oraz pierwszego składańca od Google
Wiele testów pokazuje, że Google Pixel 7a w pewnych zadaniach (jak choćby związanych z wyświetlaniem trójwymiarowej grafiki) radzi sobie trochę gorzej od droższych modeli z tym samym procesorem. Może być to spowodowane nie tylko strukturą procesora, ale również zastosowanym chłodzeniem. Rzecz jasna ta sytuacja nie przekreśla od razu modelu "7a", ponieważ nadal jest to całkiem wydajny smartfon, jednak mimo wszystko taki rozwój wydarzeń jest dość interesujący. Wiele serwisów poprosiło Google o komentarz w tej sprawie, więc jest szansa, że niedługo poznamy więcej szczegółów.
Powiązane publikacje

Intel rozpoczyna produkcję testową układów 18A. Procesory Panther Lake pojawią się w 2026 roku
25
Samsung może porzucić nazwę Exynos 2600. Nowy 2-nanometrowy układ SoC zadebiutuje pod inną marką i z nową strategią
25
Intel Arrow Lake-HX - Formalnie debiutują procesory Core Ultra 200HX dla wydajnych notebooków do gier i pracy
3
AMD Ryzen 9000G - jeszcze w tym roku ma zadebiutować nowa generacja procesorów APU Zen 5 i RDNA 3.5
17