Plotki: MacBook z procesorem ARM coraz bliżej? Jest już prototyp
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez serwis DigiTimes tajwańska firma Pegatron Corporation (dostawca komponentów dla Apple) pracuje nad prototypem urządzenia o nazwie kodowej „Star” i oznaczeniu N84. Serwisy technologiczne sugerują, że może to być 13-calowy Macbook, jednak symbol N poprzedzający cyfrę sugeruje zupełnie coś innego. Dotychczasowe produkty Apple z takim oznaczeniem kodowym to przede wszystkim smartfony (przykładowo: N90 – iPhone 4, N56 – iPhone 6 Plus), iPod Touch (N72, N81) oraz smartwatche (Apple Watch zyskał symbol N27 i N28). Właściwie nagłówek tej informacji nie powinien nikogo zaskoczyć, Apple romansuje z architekturą ARM już od kilku dekad i czasów produktu znanego pod nazwą Newton. Obecnie rdzenie 64-bitowe rdzenie ARM-a są bazą dla SoC A11 Bionic stosowanych w smartfonach iPhone 8 i iPhone X.
Apple ma już za sobą już kilka poważnych zmian architektury. Plotki o notebookach z ARM-mem potwierdzają wcześniejsze doniesienia o strategii odchodzenia od produktów Intela.
Nie oznacza to jednak, że Apple jest konsekwentny w oznaczeniach kodowych swoich produktów. Przykładowo D1 to symbol 13-calowego MacBooka Pro z ekranem Retina, 3. generacji, za to symbole D10 i D11 zarezerwowano odpowiednio dla iPhone 7 i iPhone 7 Plus. Na początku stycznia serwis DigiTimes informował o planowanym, podstawowym modelu 13-calowego MacBooka, który jeszcze w tym roku ma zastąpić dotychczasowe modele MacBook Air, jednak już dwa miesiące później usłyszeliśmy o nowym, tańszym modelu MacBooka Air, który również ma pojawić się na rynku w 2018 roku. Informacja o wykorzystaniu w nowym notebooku procesora brytyjskiej firmy ARM Holdings PLC nie jest zaskakująca, jednak dotychczasowe edycje Mac OS X wykorzystywały architekturę Intela. Jedynie smartfony oraz tablety amerykańskiej korporacji wyposażono w kolejne generacje procesorów Apple’a, zbudowanych na bazie rdzeni ARM. Podobnie jak w przypadku Windows 10, Apple prawdopodobnie zmierza do unifikacji systemów operacyjnych, co może oznaczać że wkrótce ujrzymy raczej hybrydowego laptopa lub konwertowalne urządzenia, czyli tabletem z klawiaturą, stanowiącą standardowy element wyposażenia. Może to być pierwszy etap ucieczki od Niebieskich, na rzecz produktów ARM.
Apple dobrze wiedziało, jak może wyginać się iPhone 6 (Plus)
Z punktu widzenia użytkownika, korzystającego ze standardowego zestawu aplikacji dla iOS lub Mac OS X nie będzie miało dużego znaczenia, czy wewnątrz laptopa znajdzie się kolejna generacja procesorów z serii A, czy też po prostu nowy SoC z rdzeniami ARM. Apple ma już za sobą bogatą historię migracji pomiędzy różnymi procesorami (od MOS 6502, przez architekturę PowerPC, po x86 i własne SoC w smartfonach), mając w swoim portfolio dwa najważniejsze elementy pod kontrolą: Mac OS X oraz iOS, Apple właściwie zyskuje całkowitą swobodę w dostosowaniu systemów operacyjnych do kolejnych generacji sprzętu tworzonego przez podwykonawców. Według serwisu 9to5mac Star zostanie wyposażony w slot na kartę SIM, modem LTE, EFI i wodoszczelną obudowę. Pozostaje więc albo poczekać na nowy tablet z klawiaturą i ARM-em, który zastąpi najtańsze modele MacBooków, albo na nowy, tańszy model iPhone X z 6,1-calowym wyświetlaczem LCD, jak sugeruje Mark Gurman.
Apple planuje zrezygnować z stosowania procesorów Intela
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
23
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10