Plotka: Intel DG2 ma wykorzystywać 7 nm litografię od TSMC
O tym, że firma Intel zamierza powrócić na rynek dedykowanych kart graficznych mówi się od dłuższego czasu. Wiemy, że premiera debiutanckiego modelu opartego na pierwszej generacji Xe ma nastąpić jeszcze w 2020 roku, ale już teraz nie brakuje przecieków na temat jego następcy. Przypominamy, że Niebiescy chcą zaatakować każdy segment rynku, więc można liczyć również na mocniejsze układy. Do nich właśnie będzie zaliczać się Intel DG2, czyli reprezentant linii określanej mianem Xe HP (ang. High Performance), mający zaoferować wyraźnie wyższą wydajność. Serwis AdoredTV dotarł do interesujących informacji, według których rzeczona karta graficzna ma wykorzystywać 7-nanometrową litografię produkcji TSMC. Biorąc pod uwagę problemy z jakimi boryka się Intel przy schodzeniu na niższy wymiar technologiczny w swoich procesorach, ta decyzja miałaby dużo sensu.
Według plotek Intel DG2, oparty na drugiej generacji architektury Xe będzie wykorzystywać 7-nanometrową litografię od TSMC. Premiera miałaby odbyć się jednak dopiero w 2022 roku.
Intel DG1 - pierwsze spojrzenie na prototyp karty graficznej Xe
O istnieniu karty graficznej Intel DG2 po pierwszy raz dowiedzieliśmy się z testowych sterowników latem ubiegłego roku. Ma ona być następczynią debiutującego w tym roku modelu DG1 i należeć do wysokowydajnego segmentu kart graficznych (Xe HP). Jak sugerują przecieki, nie będzie jednak tworzona w technologii 7 nm Intela z wykorzystaniem techniki EUV, czyli w skrajnym ultrafiolecie. Ma bowiem wykorzystywać litografię produkowaną przez TSMC, gotową od dłuższego czasu. Co więcej, Intel DG2 nie ma bazować na chipach w poprawionym 7-nanometrowym procesie tajwańskiego giganta, którego masowa produkcja ruszyła w drugim kwartale 2019 roku. Decyzja ta może wynikać z chęci ograniczenia kosztów i ewentualnie zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów z dostawami, zwłaszcza gdyby firma zdecydowała się jednak na wdrożenie autorskiego procesu technologicznego 7 nm w nadchodzących kartach Xe. Dla wszystkich tych, którzy oczekiwali rychłej premiery, mamy złe wieści, bo układ Intel DG2 miałby ukazać się dopiero w 2022 roku. Najwidoczniej prace nad architekturą Xe nie przebiegają tak sprawnie jak przewidywano, a wydajność pierwszych układów może wyraźnie odstawać od konkurencji i co za tym idzie – przed inżynierami i projektantami Niebieskich z pewnością jeszcze wiele pracy. Czynników, rzecz jasna, może być więcej i mogą wiązać się ze wspomnianymi wcześniej ograniczeniami wydatków i zniwelowaniem ewentualnych problemów produkcyjnych.
Intel ujawni szczegóły architektury Xe podczas GDC 2020
2020 rok na rynku kart graficznych zapowiada się jednak nader ciekawie. Pomijając premierę pierwszych modeli Intel Xe dla mniej wymagających użytkowników, pojawia się coraz więcej informacji o nowej generacji Nvidii – Ampere (w 7-nanometrowym procesie technologicznym). GeForce’y RTX z serii 3000 oparte na tej właśnie architekturze, miałyby zadebiutować w tym roku, a więcej informacji powinniśmy spodziewać się na konferencji GTC 2020 w marcu. Również AMD nie zamierza stać bezczynnie i w tym roku miałoby pojawić się Navi 21, bazujące na architekturze RDNA2, która jest tworzona ulepszonym 7-nanometrowym wymiarze technologicznym. Oficjalna zapowiedź powinna nastąpić w połowie bieżącego roku. Szkoda tylko, że na odpowiedź Intela prawdopodobnie poczekamy sobie znacznie dłużej i wtedy firma może być już daleko w tyle za konkurencją. Oficjalne informacje o architekturze Xe poznamy podczas GDC 2020.
Powiązane publikacje

Nowe sterowniki do kart graficznych Intel Arc Battlemage poprawiają płynność w wielu popularnych grach komputerowych
14
ASUS ROG Astral GeForce RTX 5080 DOOM Edition to limitowana karta graficzna dla fanów gry DOOM: The Dark Ages
39
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s
188
ASUS GeForce RTX 5000 ROG Astral - karty graficzne Blackwell, które posiadają akcelerometr i żyroskop
91