Platforma blogowa Ghost konkurencją dla Wordpressa?
Popularyzacja systemów CMS sprawiła, że nawet osoby nieposiadające wiedzy z zakresu programowania, zaczęły stawiać własne strony internetowe i blogi. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia, umiejętność czytania komunikatów, serwer, domena i mamy w zasadzie gotową witrynę. Plusem systemów CMS jest posiadanie budowy modułowej - główny korzeń rozwijany jest przez określoną grupę deweloperów, zaś inne, niezbędne dla nas funkcjonalności, możemy dodać przy pomocy wtyczek. Systemy CMS są również bardzo bezpieczne. Twórcy samego oprogramowania oraz wtyczek bardzo mocno naciskają na ten aspekt i zdarza się, że do ataków dochodzi częściej na zamknięte, aniżeli na otwarte źródłowo projekty. Kolejnym takim systemem CMS przystosowanym do tworzenia platform blogowych wydaje się być Ghost. Jest to oprogramowanie stworzone z wykorzystaniem biblioteki node.js, mające być bezpośrednią konkurencją dla Wordpressa.
Według twórców Ghost, Wordpress stał się za bardzo rozbudowaną platformą, przez co nie każdy jest w stanie wykorzystać drzemiący w nim potencjał. Jak natomiast można wypróbować Ghost? Mamy dwie możliwości. Pierwsza to zarejestrowanie się na głównej stronie projektu i z jej poziomu możemy zacząć blogowanie. W tym przypadku nie musimy zajmować się instalacją oraz konfiguracją silnika. Otrzymujemy w pełni działające i gotowe do pracy środowisko. Druga ewentualność to pobranie kodu źródłowego projektu i zainstalowanie systemu na własnym serwerze. Trzeba dodać, że Ghost domyślnie nie posiada systemu komentarzy, co jest sprawą mocno dyskusyjną. Według nas taka funkcjonalność powinna być dostępna w każdym tego typu oprogramowaniu. Chyba, że ktoś nie życzy sobie komentowania jego wpisów czy też zdjęć. Wtedy taka polityka jest mu oczywiście na rękę.
Czy Ghost da radę przebić się przez dynamicznie rozwijający rynek blogów oraz systemów CMS? Przepis na sukces to przede wszystkim wydajność oraz możliwość rozbudowy. Jeden twórca będzie potrzebował tylko podstawowej platformy, zaś inny pragnie stworzyć maszynę do zarządzania ogromnymi połaciami tekstu i dużą liczbą użytkowników. Ghost wydaje się celować w trochę innych odbiorców. Jeżeli ktoś nie chce się bawić w żadne konfiguracje czy też instalacje, wybierze Ghost. Jeżeli lubi eksperymenty, raczej wybierze inną platformę. Podejście dosyć nietypowe w obecnych czasach, ale może zaowocować w przyszłości.
Źródło: Ghost