Pamięć RAM DDR5 - JEDEC opublikowało finalną specyfikację
Zarówno AMD, jak i Intel mają w planach nowe platformy komputerowe wykorzystujące już dosyć wiekowe kości DDR4. Mamy jednak na uwadze, że za dwa lata producenci będą sięgali po nowy standard DDR5, który zapewni wyższą wydajność, jak również lepszą energooszczędność. O jego specyfikacji plotkowało się aż do dziś - organizacja normalizacyjna JEDEC opublikowała właśnie ostateczne dane techniczne nowych pamięci DDR5 (standard JESD79-5), które już w niedalekiej przyszłości będą wykorzystywane w niektórych systemach. To odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie m.in. aplikacji chmurowych i korporacyjnych centrów danych. Nie ma też co ukrywać, że z dobrodziejstw nowych pamięci skorzystają także zwykli użytkownicy PC.
Przewiduje się, że pierwsze pamięci DDR5 pojawią się centrach danych już w przyszłym roku. Konsumenci będą mogli przetestować nowe kości raczej dopiero w 2022 roku, gdy na rynku pojawią się nowe generacje procesorów AMD Zen 4 oraz Intel Alder Lake.
DDR5 znacząco różni się od DDR4. Maksymalna gęstość matrycy to teraz 64 Gb, a szybkość przesyłania danych może wynieść nawet 6,4 Gbps, a więc dwa razy więcej niż poprzednio. Musimy jednak liczyć się z tym, że początkowo dostępne będą moduły zapewniające transmisję 4,8 Gbps, co jednak i tak jest znacząco lepszym wynikiem względem obecnych kości DDR4 (3,2 Gbps). Co ciekawe jednak, nawet przy tych samych częstotliwościach nowy standard okazałby się wydajniejszy od poprzednika. Wszystko przez zmiany w architekturze - moduł pamięci został podzielony na dwa kanały i zamiast pojedynczego, 64-bitowego, mamy dwa oddzielne 40-bitowe kanały (przy faktorowaniu ECC). Podobna koncepcja jest już stosowana dla typów pamięci takich jak GDDR6.
Pamięci RAM DDR5 SK Hynix trafią do masowej produkcji tym roku
AMD wprowadzi standardy DDR5 i PCI-Express 5.0 w 2022 roku
Co nie mniej istotne, względem DDR4 podwojono długość pakietu (Burst Length) z BL8 do BL16, co oznacza, że każdy kanał dostarczy 64 bajty na operację. Nie zabrakło też poprawek dotyczących energooszczędności - nie tylko zmniejszono napięcie VDD z 1,2 do 1,1 V, ale i dodano zintegrowane regulatory napięcia (wcześniej znajdujące się na płycie głównej), które pozwolą również na uzyskanie dodatkowej wydajności. Ponadto możemy liczyć na kod korygujący błędy na samych układach pamięci. Pod względem budowy nowych kości nie powinno być żadnych zaskoczeń - choć DDR5 ma tyle samo pinów co DDR4 (288), to jednak przez ich inne ułożenie nowy moduł nie będzie pasował do starszej płyty głównej. Przewiduje się, że pierwsze pamięci DDR5 pojawią się centrach danych już w przyszłym roku - jak na razie tylko Intel ma w planach wydanie odpowiedniej platformy (Sapphire Rapids). Zwykli konsumenci będą mogli przetestować nowe kości raczej dopiero w 2022 roku, gdy na rynku pojawią się nowe generacje procesorów AMD Zen 4 oraz Intel Alder Lake.
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16