NVIDIA: TSMC pozostanie naszym najważniejszym partnerem
Dwaj główni producenci kart graficznych nie posiadają własnych fabryk wytwarzających rdzenie GPU, więc muszą korzystać z usług swoich partnerów i dostosowywać swoją ofertę do dostępnych technologii. W przeszłości zdarzały się opóźnienia we wprowadzaniu kolejnych generacji związane ze słabymi mocami przerobowymi w fabrykach TSMC lub GlobalFoundries - największym poszkodowanym jest wtedy firma odpowiadająca za swój procesor graficzny, bowiem zmniejszone dostawy niosą za sobą wielomilionowe straty. W tym roku AMD może doświadczyć skutków zmiany planów u swojego partnera, który zrezygnował z 20-nanometrowego procesu technologicznego dla tak zaawansowanych projektów jak GPU.
NVIDIA dementuje plotki o pogorszeniu stosunków z TSMC.
NVIDIA niemal po mistrzowsku wyprzedziła swojego konkurenta przy pomocy serii GeForce GTX 900 wytwarzanej w 28-nanometrowej litografii - producent Radeonów musi teraz gonić przeciwnika wykorzystując ten sam proces, tyle że wiele miesięcy później. A jaka będzie przyszłość jeśli chodzi o współpracę AMD i NVIDII ze swoimi partnerami? Pierwsza firma nie kryje sympatii do GlobalFoundries, które w chwili obecnej zajmuje się m.in. wytwarzaniem procesorów dla "czerwonych". NVIDIA jest natomiast skazana na swojego tajwańskiego partnera TSMC i nic nie wskazuje na zmianę stosunków pomiędzy tymi dwiema firmami.
Jen-Hsun Huang w odpowiedzi na plotki dotyczące rzekomej współpracy "zielonych" z Samsungiem lub GlobalFoundries zaprzeczył doniesieniom, jakoby jego firma zamierzała zmniejszyć zamówienia u TSMC. Tajwański producent ma pozostać największym strategicznym partnerem, od którego zależy tak naprawdę powodzenie serii GeForce GTX. Produkcja 16-nanometrowych układów startująca w trzecim kwartale na pozwolić na osiągnięcie pełnych mocy przerobowych w kolejnych miesiącach.
Właśnie wtedy NVIDIA ma wprowadzić na rynek nową generację akceleratorów graficznych produkowanych w niższej litografii FinFET. Twórca serii GeForce jest ponoć w pełni zadowolony ze współpracy z TSMC, a więc najwidoczniej zapomniano o wcześniejszych problemach związanych z produkcją Keplerów.
Źródło: KitGuru
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4