NVIDIA Pascal - Samsung i SK Hynix dostawcami pamięci HBM2
Pod koniec czerwca odbyła się premiera pierwszej karty graficznej posiadającej procesor GPU z wbudowaną pamięcią HBM (high bandwidth memory) - Radeon R9 Fury X otrzymał dzięki temu bardzo krótki laminat, co było możliwe również przez zastosowanie systemu chłodzenia wodnego. Opracowanie technologii pamięci HBM zajęło inżynierom AMD i SK Hynix kilka lat, co świadczy o wysokiej złożoności tego projektu towarzyszącej oczywiście sporym możliwościom. W tym momencie NVIDIA nie posiada żadnej karty graficznej wykorzystującej technologię HBM, jednakże nie stanowi to większego problemu dla "zielonych". Obecna generacja GeForce GTX 900 radzi sobie nieźle we wszystkich segmentach, a więc nie ma pośpiechu z wprowadzaniem kolejnych produktów wyposażonych w nowe pamięci...
Przyszła generacja kart graficznych GeForce GTX zapowiada się naprawdę ciekawie.
Ba, wyprodukowanie akceleratorów GeForce GTX z modułami HBM1 mogłoby okazać się niemożliwe, gdyż ich dostawy nie są na razie zbyt duże, zaś AMD zgarnęło lwią część zamówień na produkty tego typu. Spójrzmy jednak w przyszłość - pierwszy kwartał 2016 roku ma przynieść premierę kolejnej generacji kart graficznych GeForce GTX bazujących na procesorach Pascal. Koreańskie media kilka dni temu poinformowały, że Samsung nie wygra tym razem z TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) i nie otrzyma zamówień na układy GPU dla NVIDII.
Co innego, że największy producent pamięci na świecie może dostarczyć moduły HBM2, które będą niezbędne do produkcji nowych produktów. Według Business Korea, dostawami pamięci dla przyszłych kart graficznych GeForce GTX zajmą się: Samsung Electronics oraz SK Hynix. Testowa produkcja modułów HBM2 w zakładach Samsunga ma ruszyć jeszcze w tym roku, natomiast masowe wytwarzanie jest planowane właśnie na pierwszy kwartał 2016 roku - to wtedy do sklepów mają trafić karty graficzne z procesorami Pascal.
Samsung nie spełnił wymagań NVIDII co do produkcji GPU, ale w przypadku pamięci żadnych zgrzytów już nie było.
Samsung ominął pierwszą generację pamięci (HBM1), a jedynym dostawcą tych modułów dla AMD został SK Hynix. Z walki o zamówienia dla AMD oraz NVIDII wypadł Micron, który postawił na technologię HMC (Hybrid Memory Cubes). NVIDIA ma być w stanie wykorzystać nawet 32 GB pamięci HBM2 w swoich kartach graficznych, jednak nie oszukujmy się, że takie modele trafią na rynek konsumencki. Śledzimy informację na temat procesorów Pascal od NVIDII i trzymamy rękę na pulsie.