NVIDIA dostarczy w 2023 roku na rynek pół miliona układów H100. Które firmy zrobiły największe zakupy?
Przychody NVIDII z segmentu centrów danych, obejmującego przede wszystkim rozwiązania dedykowane AI, stale rosną. W trzecim kwartale roku fiskalnego 2024 było to 14,51 mld dolarów. Żaden inny dział nawet nie zbliżył się do tego wyniku. Jedna z firm analitycznych szacuje, że NVIDIA dostarczy w 2023 roku blisko pół miliona akceleratorów H100. Ciekawe są także dane prezentujące, kto konkretnie te GPU zakupił. Okazuje się, że dominują tutaj dwie spółki.
Wśród firm, które otrzymają w 2023 roku najwięcej układów NVIDIA H100 są Meta i Microsoft. Na dalszych pozycjach znajdują się Google, Amazon, Oracle czy Tencent. Wartość rynku rozwiązań serwerowych będzie stale rosła.
NVIDIA opublikowała wyniki finansowe za Q3 FY2024 - dział Data Center to kura znosząca złote jaja
Popyt na układy NVIDII do obsługi sztucznej inteligencji stale rośnie. Zainteresowane podmioty muszą ustawiać się w długie kolejki. Jak twierdzi firma analityczna Omdia, aktualnie na realizację zamówień na serwery z GPU A100 i H100 trzeba czekać nawet 52 tygodnie. Spośród 500 tys. układów H100, które będą dostarczone w 2023 roku na rynek, po około 150 tys. otrzymają firmy Meta oraz Microsoft. Drugi z wymienionych podmiotów jest aktualnie jednym z liderów w dziedzinie praktycznego wdrażania technologii wykorzystujących AI. Meta ma zaś bardzo rozległe aspiracje w tej kwestii. Znacznie mniej układów NVIDII (po około 50 tys.) trafi do Google, Amazona, Oracle i Tencenta (który musi mierzyć się z amerykańskimi sankcjami).
TSMC twierdzi, że w nieodległej przyszłości skończą się niedobory układów graficznych NVIDIA H100 i A100
Należy także zwrócić uwagę na prognozowaną dynamikę wzrostu ogólnych przychodów z rynku rozwiązań serwerowych. O ile w bieżącym roku jest to nieco ponad 110 mld dolarów, to Omdia szacuje, że w 2027 roku osiągnięty zostanie poziom 195 mld USD. Wzrost ten będzie napędzany przede wszystkim przez serwery skrojone pod konkretne zastosowania i aplikacje (choćby serwery transkodujące wideo w przypadku Google). Stały wzrost wartości rynku nie oznacza jednak, że w dalszej perspektywie czasowej przychody NVIDII z działu centrów danych także będą stale rosły. Wiele podmiotów, które kupują aktualnie układy A100 i H100 pracuje także nad swoimi własnymi rozwiązaniami do obsługi AI. W przyszłości zastąpią one zatem sprzęt firmy z Santa Clara przynajmniej w części zastosowań.