Karty graficzne sprzedają się najgorzej od 12 lat. Statystyki ukazują historyczne spadki w dostawach
Dostawy kart graficznych maleją z roku na rok. Rzecz jasna duży wpływ na taką sytuację miała inflacja i globalny problem związany z niedoborem półprzewodników. Ceny GPU rosły, a przy tym na rynku mogliśmy zaobserwować ich spory deficyt. Z czasem sytuacja uległa lekkiej poprawie, jednak spoglądając na wykresy, nadal można zauważyć, że dostawy nie poszybowały analogicznie w górę, jak można by się tego spodziewać.
Rynek kart graficznych rokrocznie wykazuje zmniejszone dostawy do konsumentów. Statystyki nie napawają optymizmem w tej kwestii.
NVIDIA publikuje wyniki finansowe za Q4 FY2023 - przychody z działu Gaming zaczynają pomału podnosić się z dołka
Można zauważyć, że w ostatnim czasie bardzo spadło zapotrzebowanie na zakup komputerów osobistych. W związku z tym nie dziwi fakt, że zarówno procesory, jak i karty graficzne odnotowały spadki w sprzedaży. Dodatkowo większości konsumentów w zupełności wystarcza zintegrowana karta graficzna, co tylko podbija te statystyki. Firma Jon Peddie Research poinformowała, że sprzedaż GPU sięgnęła 64,2 mln sprzedanych sztuk w 4 kwartale 2022 roku. Jednocześnie według statystyk (porównując ten rok do poprzedniego) odnotowuje się spadek dostaw o 38%, jeśli weźmiemy pod uwagę karty graficzne na platformach mobilnych i ich pełnoprawne odpowiedniki w komputerach stacjonarnych. Patrząc natomiast oddzielnie na karty graficzne, widać 24% spadek w segmencie kart desktopowych oraz aż o 43% spoglądając na układy mobilne. Na rynek trafiło 38,5 mln sztuk mniej kart niż analogicznie w zeszłym roku. Jest to największy taki spadek od praktycznie 12 lat.
Wojna na chipy i półprzewodniki. ASML twierdzi, że pracownik chińskiego pochodzenia wyprowadzał poufne dane firmy
Patrząc z kolei na producentów CPU i GPU można zauważyć, że w porównaniu do ostatniego kwartału ogólny udział na rynku AMD wzrósł o 0,4 %, Intela spadł o 1,2%, a z kolei NVIDII wzrósł o 0,68%. Jeśli zaś chodzi o poszczególne firmy, to AMD zmniejszyło dostawy o 12,7%, Intel o 16,5%, a NVIDIA o 11,7%. Mimo tych spadków Intel nadal zajmuje czołowe miejsce z 71% udziałem na rynku. Całościowo ujmując mamy spadek dostaw GPU o 15,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem, co według prezesa JPR Jona Peddie'go wskazuje na "spadek historycznego wskaźnika obejmującego okres 10 lat o 6,8%". Wyniki kwartalne tłumaczyć może po części fakt, że NVIDIA wprowadziła pod koniec roku swoje topowe układy RTX z serii 40, na które mało kto mógł sobie pozwolić. Możliwe, że sytuacja się poprawi, jednak obecne wyniki ukazują "równię pochyłą"..
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72