Intel potwierdza opóźnienie 10 nm procesu technologicznego
Obserwując rynek podzespołów komputerowych można pogubić się w strategiach niektórych producentów. Osoby niezorientowane w temacie nie są w stanie przewidzieć przyszłości ofert znanych marek, a i branża zajmująca się tym tematem na co dzień zaczyna tonąć w kolejnych doniesieniach dotyczących planów producentów. W sieci można coraz częściej spotkać narzekania na strategię Intela - według wielu osób, znany schemat Tick-Tock działa obecnie jak popsuta maszynka i nic już nie jest w stanie go naprawić. Pojawiają się również prześmiewcze określenia typu... Tick-Tack-Tock. Rzeczywiście, największy producent procesorów na świecie zmienił swoje podejście do rozwoju układów CPU i praktycznie odszedł od sprawnie działającego schematu.
Tick-Tock nie działa już tak jak kiedyś.
Na ostatniej konferencji poświęconej wynikom finansowym powiedziano coś więcej na temat kolejnych serii procesorów. Intel oficjalnie potwierdził, że masowa produkcja w 10-nanometrowym procesie technologicznym ruszy dopiero w 2017 roku, a więc 14-nanometrowa litografia zostanie z nami na dłużej, niż było to wcześniej planowane. Powodem takiego stanu rzeczy mają być pewne problemy z wprowadzeniem 10-nanometrowego procesu, które uniemożliwiają zamknięcie kolejnych etapów wdrażania w odpowiednim czasie.
Właśnie dlatego w przyszłym roku do sprzedaży mają trafić procesory Kaby Lake zamiast Cannonlake (lub Ice Lake). Intel potwierdził, że przechodzenie na niższą litografię zajmuje teraz około 2,5 roku, co wymusza zmianę podejścia i "popsucie" Tick-Tocka. Wcześniej przejście na niższy proces technologiczny zajmowało około 2 lata, a więc możliwe było cykliczne wydawanie procesorów z nową architekturą lub nowym wymiarem technologicznym.
Brian Krzanich zapewnił inwestorów, że seria Kaby Lake wprowadzi usprawnienia w architekturze Skylake pozwalające na kontynuowanie rozwoju CPU. Premiera serii Cannonlake ma odbyć się w drugiej połowie 2017 roku i jest to już raczej termin ostateczny. Intel natrafił ponoć na podobne problemy jak przy przechodzeniu z 22-nanometrowej litografii na 14 nanometrów, a więc powrót do dwuletniego cyklu może okazać się już niemożliwy.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4